Komunijna mistyka eklezjalna według Johna D. Zizioulasa

Słowa kluczowe: Kościół, komunia, sakramenty, mistyka, duchowość, asceza, monastycyzm

Abstrakt

Pojęcie „mistyka” było odnoszone w Kościele pierwotnym do całego Kościoła i wskazywało na doświadczenia wspólne dla wszystkich jego członków, sakramenty i specjalny sposób życia. Mistykiem był każdy członek Kościoła. Kościół nie znał przeciwstawiania urzędu i ducha, instytucji i mistyki. Eklezjologia – łącznie z aspektem instytucjonalnym – nie tylko łączyła się z doświadczeniem mistycznym, lecz służyła także wprowadzeniu w misterium chrześcijaństwa. Dlatego mistyka eklezjalna ma swoją własną charakterystykę i odnosi się do Kościoła jako „Ciała Chrystusa”, sakramentów – zwłaszcza chrztu i Eucharystii, „słowa” w relacji do sakramentu, pełnienia urzędu kościelnego oraz praktykowania ascezy i życia monastycznego. Mistyka komunii wymaga jednak od chrześcijan nie tylko właściwej refleksji teologicznej, lecz przede wszystkim życia wspólnotowego i poszukiwania świętości osobistej, która ma służyć całemu Kościołowi.

Bibliografia

Allmen Jean Jacques von: Célébrer le salut: Doctrine et pratique du culte chrétien, Paris: Cerf 1984.

Allmen Jean Jacques von: Prophétisme sacramentel, Neuchâtel: Delachaux & Niestlé 1964.

Evdokimov Paul: Prawosławna wizja teologii moralnej. Bóg w życiu ludzi, tłum. Wiesław Szymona, Kraków: Homo Dei 2012.

Evdokimov Paul: Prawosławie, tłum. Jerzy Klinger, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax 2003.

Leśniewski Krzysztof: „Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz…?” Podstawowe idee antropologii prawosławnej, Lublin: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska 2015.

Lubac Henri de: Corpus Mysticum: L’Eucharistie et l’Eglise au Moyen Age, Paris: Montaigne 1944.

Małecki Roman: Kościół jako wspólnota. Dogmatyczno-ekumeniczne studium eklezjologii Johna Zizioulasa, Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL 2000.

Mersch Émile: Le Corps Mystique du Christ, Paris: André Blot 1936.

Tenace Michelina: Powiedzieć człowiek, cz. II: Od obrazu Boga do podobieństwa, Zbawienie jako przebóstwienie, tłum. Andrzej Wojnowski, Kraków: Salvator 2015.

Wheeler Robinson H[enry]: The Hebrew Conception of Corporate Personality, Paris: [b.d.] 1936.

Zizioulas John D.: Being as Communion. Studies in Personhood and the Church, New York: St. Vladimir’s Seminary Press 1985.

Zizioulas John D.: Communion and Otherness. Further Studies in Personhood and the Church, London–New York: Bloomsbury Academic 2006.

Zizioulas John D.: Lectures in Christian Dogmatics, London–New York: Bloomsbury Academic 2009.

Zizioulas John D.: The Eucharistic Communion and the World, London–New York: Bloomsbury Academic 2011.

Opublikowane
2020-07-30
Dział
Artykuły