Nie(kwestionowana) rola pedeutologii w kształceniu przyszłych nauczycieli religii

  • Anna Zellma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Teologii
Słowa kluczowe: pedeutologia; katechetyka; nauczyciel religii; kształcenie; formacja; pedagogika

Abstrakt

Na wstępną formację nauczycieli religii składają się różne obszary kształcenia teologicznego, humanistycznego, pedagogicznego i katechetycznego. W celu uzyskania kwalifikacji do nauczania religii studenci teologii są zobowiązani do przyswajania wiedzy z obszaru pedagogiki, dydaktyki, psychologii oraz kształtowania umiejętności praktycznych i rozwijania kompetencji społecznych. Wśród tak ogólnie określonych zagadnień na uwagę zasługuje wiedza o nauczycielu.

Analizy podjęte w niniejszym artykule zmierzały do ukazania – w oparciu o regulacje prawne, literaturę i katechetyczne dokumenty Kościoła – niepodważalnej roli pedeutologii w kształceniu przyszłych nauczycieli religii. Zauważono, że zakładana w standardach kształcenia pedagogicznego wieloaspektowa wiedza o nauczycielu, różnych koncepcjach kształcenia nauczycieli, uwarunkowaniach społeczno-kulturowych pracy nauczycielskiej i o wielorakich wymiarach aktywności edukacyjnej koresponduje ze wskazaniami zawartymi w dokumentach Kościoła. Co więcej, pozwala na lepsze rozumienie własnej roli zawodowej i etycznego wymiaru pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Sprzyja też kształtowaniu wśród przyszłych nauczycieli religii odpowiedzialności za innych, a zwłaszcza za uczniów. Dążąc do realizacji tych celów warto we wstępnej formacji zwracać uwagę na właściwe rozumienie szczegółowych kwestii z zakresu pedeutologii oraz rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i działania w różnych sytuacjach edukacyjnych. Preferuje się przy tym formy i metody oparte na dialogu i współpracy w zespole. Aktywizują one przyszłych nauczycieli religII, wzmacniając dążenie do osiągnięcia dojrzałości wychowawczej i własnego stylu katechizowania.

Bibliografia

Banach Cz.; Pedeutologia, w: Encyklopedia Pedagogiczna XXI wieku, t. IV, red. T. Pilch, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak” 2005, s. 301-307.

Kongregacja ds. Duchowieństwa, Dyrektorium ogólne o katechizacji, Poznań: Pallottinum 1998.

Krawcewicz S., Pedeutologia, w: Encyklopedia Pedagogiczna, red. W. Pomykało, Warszawa: Fundacja Innowacja 1993, s. 583-592.

Kupisiewicz Cz., Kupisiewicz M., Słownik pedagogiczny, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2009.

Kwiatkowska K., Pedeutologia, Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne 2008.

Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, „Dziennik Ustaw RP” z 2015, poz. 1264.

Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak” 1998.

Porozumienie pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religII, „Dziennik Urzędowy MEN” z 2000, nr 3, poz. 21.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, „Dziennik Ustaw RP” z 2012, poz. 426.

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 roku w sprawie standardów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, „Dziennik Ustaw RP” z 2012, nr 0, poz. 131.

Szempruch J., Pedeutologia. Studium teoretyczno-pragmatyczne, Kraków: Impuls 2013.

Wróblewska W., Metody pracy ze studentami w kontekście efektów określonych w Krajowych Ramach Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego, „E-Mentor” 2012, nr 1, s. 14-19.

Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu. Plany studiów. Kierunek Teologia. Specjalność katechetyczno-pastoralna, http://teologia.amu.edu.pl/dla-studenta/dla-studenta/studia-stacjonarne/studia-stacjonarne/plany-studiow-specjalno-katechetyczno-pastoralna [dostęp: 8.05.2016].

Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie. Program studiów i punkty ECTS, http://teologia.uksw.edu.pl/sites/default/files/uchwa%C5%82a_2014.pdf [dostęp: 8.05.2016].

Wydział Teologiczny UMK w Toruniu. Teologia – programy i plany studiów, http://www.teologia.umk.pl/index.php/studia/studia-stacjonarne/teologia/program-studiow [dostęp: 8.05.2016].

Wydział Teologiczny. Uniwersytet Opolski. Plany studiów, http://wt.uni.opole.pl/plany-studiow/ [dostęp: 8.05.2016].

Wydział Teologii KUL Jana Pawła II. Kurs B (stacjonarne jednolite magisterskie). Rok akademicki 2015/2016, http://e.kul.pl/qlprogram.html?ra=1&etap=0&kid=28&op=2 [dostęp: 8.05.2016].

Wydział Teologii Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Plany kształcenia, http://www.uwm.edu.pl/wt/50,Plany_ksztalcenia.html [dostęp: 8.05.2016].

Załącznik do „Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 roku w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Dziennik Ustaw RP” z 2012 nr 0 poz. 131.

Zellma A.; Pedeutologia (sylabus: Wydział Teologii UWM w Olsztynie), http://www.uwm.edu.pl/wt/upload/file/SYLABUSY/TEO%20Pedeutologia.PDF [dostęp: 8.05.2016].

Opublikowane
2019-12-13
Dział
Artykuły