Informacje o organach w inwentarzach diecezji przemyskiej sporządzonych na podstawie instrukcji z 1933 roku

  • Andrzej Widak Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie
Słowa kluczowe: diecezja przemyska; instrukcja; inwentarze; organy

Abstrakt

Ważnym źródłem informacji o organach są inwentarze parafialne. Były one spisywane podczas wizytacji biskupich lub dziekańskich, jak też na wyraźne polecenie rządcy diecezji. W diecezji przemyskiej w latach 1927, 1928, 1933 zostały wydane „przemyskie 3 instrukcje”. Instrukcja z 1933 r. dotyczyła sporządzania inwentarzy. W Archidiecezjalnym Archiwum w Przemyślu znajduje się 58 inwentarzy napisanych w latach 1933-1945 według tej instrukcji.

W artykule zostały omówione te instrukcje, a następnie na podstawie zachowanych inwentarzy przeanalizowano informacje o organach. Informacje o organach znajdują się w 49 inwentarzach. Uzyskano informacje o 50 instrumentach i odnoszą się one do ich lokalizacji, wyglądu zewnętrznego, budowniczych, czasu powstania, wielkości instrumentów, stanu zachowania i ich wartości. W aneksie zostały zamieszczone wypisy źródłowe dotyczące organów. Zebrane informacje są wyrazem sposobu opisywania organów, ich zewnętrznego wyglądu, wielkości, mechanizmów czy stanu zachowania.

Bibliografia

Ataman J., Zarys dziejów diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego, Biblioteczka Przemyska, Przemyśl 1985.

Borcz H., Przemyska diecezja, w: Encyklopedia Katolicka, t. 16, red. E. Gigilewicz i in., TN KUL, Lublin 2016, kol. 653-669.

Chwałek J., Budowa organów, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Warszawa 1971.

Gołos J., Organoznawstwo historyczne, Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina, Warszawa 2004.

Konkordat Polski ze Stolicą Apostolską, Biblioteka Religijna, Lwów 1925.

Opublikowane
2020-01-30
Dział
Artykuły