Kerk en bevrijding in het denken van Edward Schillebeeckx
Abstrakt
Kościół a wyzwolenie w myśli Edwarda Schillebeeckxa
Autor artykułu podejmuje istotny problem relacji między Kościołem i szeroko rozumianym wyzwoleniem w ujęciu wybitnego współczesnego teologa flamandzkiego Edwarda Schillebeeckxa. Poszukuje on wiarygodnej i pogłębionej odpowiedzi na pytania dotyczące ostatecznego źródła wyzwolenia człowieka w kontekście współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych oraz roli Kościoła rozumianego jako sakrament dialogu ze światem. W pierwszej części artykułu autor ukazuje uniwersalny wymiar negatywnego „doświadczenia kontrastu”, które wyraża się w codziennym przeżywaniu przez ludzi ambiwalentnych stanów egzystencjalnych: radości i smutku, zdrowia i choroby, wolności i zniewolenia, nadziei i rozpaczy. Według Schillebeeckxa stanowi ono szczególną „przestrzeń” objawienia i działania Boga, który pragnie autentycznego wyzwolenia i szczęścia człowieka nie tylko w wymiarze eschatologicznym, lecz również doczesnym. Druga część artykułu została poświęcona refleksji nad związkiem zachodzącym między zbawieniem i wyzwoleniem. Chociaż rzeczywistości te w pełni nie utożsamiają się ze sobą, to jednak chrześcijańska koncepcja integralnego zbawienia nie może pomijać doczesnego aspektu wyzwolenia społecznego, bez którego soteriologiczne orędzie Kościoła stałoby się utopijną ideologią. W trzeciej części autor prezentuje ideę Kościoła jako sakramentu wyzwolenia, który w świetle Ewangelii dostrzega we wszelkich procesach zmierzających do autentycznej emancypacji człowieka zniewolonego zbawczą wolę Boga, pragnącego, aby wszyscy ludzie, wierzący i niewierzący, włączyli się w dzieło naprawy świata dotkniętego licznymi formami zniewolenia. W zakończeniu artykułu autor podkreśla, że imponujący dziś rozwój nauki i technologii nie jest jednak w stanie usunąć wszystkich czynników generujących ludzkie cierpienie i wyobcowanie. W obliczu niepokojącej iluzji samozbawienia Kościół nieustannie wskazuje na subtelną, ukrytą, miłosierną i ostatecznie wyzwalającą obecność Boga w historii ludzkości. W tym sensie jest on dla świata znakiem i zarazem sługą prawdy, wyzwolenia i pokoju oraz wezwaniem do odważnego i odpowiedzialnego dialogu społecznego, ekumenicznego i międzyreligijnego.
Bibliografia
Borgman, Erik. Edward Schillebeeckx. A Theologian in his History. London: Continuum, 2004.
D’hert, Ignace. Een spoor voor ons getrokken: de Jezustrilogie van Edward Schillebeeckx. Baarn: Nelissen, 1997.
Nadbrzeżny, Antoni. “Kościół jako sakrament dialogu według Edwarda Schillebeeckxa.” Roczniki Teologiczne 50 (2003), 2: 229–242.
O’Collins, Gerald, en Edward Farrugia. Leksykon pojęć teologicznych i kościelnych z indeksem angielsko-polskim. Vertaald door Jan Ożóg en Barbara Żak. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2002.
Oosterhuis, Huub, en Piet Hoogeveen. God is ieder ogenblik nieuw. Gesprekken met Edward Schillebeeckx. Baarn: Ambo, 1982.
Schillebeeckx, Edward. “De kerk als sacrament van dialoog.” Tijdschrift voor Theologie 8 (1968): 155–168.
Schillebeeckx, Edward. Gerechtigheid en liefde, genade en bevrijding. Bloemendaal: Nelissen, 1977.
Schillebeeckx, Edward. Mensen als verhaal van God. Baarn: Nelissen, 1989.
Schillebeeckx, Edward. Theologisch testament. Notarieel nog niet verleden. Baarn: Nelissen, 1994.
The Schillebeeckx Reader, bewerkt door Robert J. Schreiter. New York: Crossroad, 1984.
Vliet, Cornelis T.M. van. Kerk met twee ogen. Een katholieke ecclesiologie. Kampen: Kok, 2001.
Copyright (c) 2017 Roczniki Teologiczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.