Żandarmeria wojskowa w świetle perspektywy prawnej przeciwdziałania przemocy w rodzinie

  • Maciej Fijałka
Słowa kluczowe: Żandarmeria Wojskowa (ŻW); przemoc w rodzinie; Niebieska Karta

Abstrakt

Jednym z niezbywalnych zadań państwa i jego struktur jest zapewnienie nienaruszalności terytorium oraz bezpieczeństwa zamieszkujących je obywateli. W otaczającym nas środowisku, na różnych poziomach życia, spotykamy się z zagrożeniami, które próbują zakłócić oraz zakłócają nasze gwarantowane prawo do spokojnego życia. Jednym z zagrożeń obecnego świata jest niewątpliwie przemoc domowa, która przez wiele lat w Polsce nazywana była zwyczajowo „awanturą domową” lub „kłótnią”. O zjawisku tym mówi się nieczęsto, a dowiadujemy się onim głównie wtedy, gdy dochodzi do tragedii. W zakresie, trybie i na zasadach określonych w przepisach zadania przewidziane dla Policji wykonują w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w stosunku do żołnierzy Żandarmeria Wojskowa i wojskowe organy porządkowe. Żandarmeria Wojskowa uczestniczy w programach prewencyjnych, realizując czynności profilaktyczne w Siłach Zbrojnych RP, z zakresu przeciwdziałania m.in.: alkoholizmowi, narkomanii oraz środków psychoaktywnych, przemocy w środowisku pracy, bezpieczeństwa w sieci oraz korupcji. Po blisko sześciu latach, z dniem 1 lipca 2015 r., zwiększają się uprawnienia procesowe Żandarmerii Wojskowej, a tym samym przestępstwa popełnione również poza terenem jednostki (bez związku ze służbą) podlegać będą ŻW. Policja nie może być jedyną instytucją, na której barkach spoczywa ciężar przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a zjawisko rozpoznawania i przeciwdziałania tej patologii w środowisku wojska – w tym procedura Niebieskiej Karty – musi znajdować się w jurysdykcji Żandarmerii Wojskowej.

Bibliografia

Fijałka M.: EURO 2012 – na baczność, „Przegląd Żandarmerii Wojskowej” 2009, nr 2.

Pacek B.: Działania Żandarmerii Wojskowej, Warszawa: Ministerstwo Obrony Narodowej 2012.

Pastuszak J. K.: PTSD i stres bojowy – para niedoskonała, mundurowi 24.pl (dostęp: 16.01.2015).

Pieprzny S.: Policja. Organizacja i funkcjonowanie, wyd. 2, Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2007.

Rojek R.: Policja w systemie bezpieczeństwa publicznego RP. Wyniki badań ankietowych, w: A. Szymaniak, W. Ciepiela (red.), Policja w Polsce. Stan obecny i perspektywy, Poznań: Wydawnictwo UAM 2007, s. 207.

Sasal H. D.: Niebieskie Karty. Przewodnik do procedury interwencji Policji wobec przemocy w rodzinie, Warszawa: PARPA 1999.

Opublikowane
2019-12-06
Dział
Artykuły