Sylwetka pracownika socjalnego w opinii studentów Ignatianum

  • Renata Spyrka-Chlipała Akademia Ignatianum w Krakowie
Słowa kluczowe: pracownik socjalny; zadania pracownika socjalnego; role pracownika socjalnego

Abstrakt

Pracownik socjalny to zawód, o którym w ostatnich latach w Polsce mówi się coraz więcej. Jest to spowodowane zarówno pojawieniem się kierunku praca socjalna w kształceniu akademickim, jak i poszerzonym zakresem zadań i ról, w których pracownik socjalny działa. Celem artykułu jest przedstawienie działalności pracownika socjalnego w świetle aktualnego stanu prawnego i dostępnej literatury przedmiotu. Kolejnym zamierzeniem autorki jest ukazanie opinii studentów Akademii Ignatianum w Krakowie, kierunku praca socjalna, na temat pracy socjalnej w kontekście wcześniejszych teoretycznych ustaleń.

Bibliografia

Ciczkowska-Giedziuń M.: Kształcenie pracowników socjalnych do pracy z rodziną, w: A. Kanios, M. Czechowska-Bieluga (red.), Praca socjalna. Kształcenie – działania – konteksty, Kraków: Impuls 2010, s. 71-78.

Kantowicz E.: Między profesjonalizmem a osobistym zaangażowaniem – dylematy etyczne pracy socjalnej, w: M. Czechowska-Bieluga, A. Kanios, L. Adamowska (red.), Nowe przestrzenie działania w pracy socjalnej w wymiarze etyczno-prakseologicznym, Kraków: Impuls 2010, s. 15-26.

Łuczyńska M.: Pracownicy socjalni w procesie zmian – na podstawie badań z 1988, 1995 i 2010 roku, w: M. Rymsza (red.), Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służba społeczną a urzędem, Warszawa: Instytut Spraw Publicznych 2012, s. 37-92.

Łuczyńska M.: Pracownicy socjalni w procesie profesjonalizacji, Warszawa: Instytut Spraw Publicznych 2013.

Marynowicz-Hetka E.: Modele pracy socjalnej i profesje społeczne, w: M. Orłowska, L. Malinowski (red.), Praca socjalna w poszukiwaniu metod i narzędzi, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak” 2000, s. 39-50.

Młyński J.: Potrzeba funkcjonowania i diagnoza działalności pracowników socjalnych w wybranych domach pomocy społecznej w powiecie tarnowskim, w: J. Stala (red.), Przestrzenie pracy socjalnej, Tarnów: Biblos 2010, s. 315-340.

Rybczyńska D. A., Krzyżanowska-Olszak B.: Aksjologia pracy socjalnej – wybrane zagadnienia. Pracownik socjalny wobec problemów i kwestii społecznych, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar 1995.

Rymsza M.: Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce, w: M. Rymsza (red.), Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służbą społeczną a urzędem, Warszawa: Instytut Spraw Publicznych 2012, s. 11-33.

Szmagalski J.: Kształcenie do pracy socjalnej w Polsce po 1989 roku, w: M. Rymsza (red.), Pracownicy socjalni i praca socjalna w Polsce. Między służbą społeczną a urzędem, Warszawa: Instytut Spraw Publicznych 2012, s.279-297.

Żukiewicz A.: Role zawodowe pracownika socjalnego, „Praca Socjalna” 2001, nr4, s. 61-73.

Opublikowane
2019-12-05
Dział
Artykuły