Święty Józef w religijności i tradycji ludowej w Polsce

Słowa kluczowe: św. Józef, kult, pobożność, religijność ludowa, tradycja

Abstrakt

Cześć oddawana świętym jest w swej istocie kultem Jedynego Boga i uwielbieniem go w dziełach, które uczynił w swoich świętych. Jest również formą wyrażenia wdzięczności Bogu za to, że pozwala ludziom na udział w swej świętości i doprowadza swoich wybranych do chwały nieba. Jednym ze świętych cieszących się szczególną czcią w Kościele jest św. Józef – mąż Maryi i opiekun Jezusa. W artykule autor stawia sobie za cel prezentację tej postaci na podstawie przekazów ewangelicznych, dokonuje także charakterystyki rozwoju kultu św. Józefa w Kościele oraz w religijności i tradycji ludowej. Do opracowania tematu skorzystał z literatury teologicznej, etnologicznej oraz własnych etnograficznych badań terenowych prowadzonych w subregionie opoczyńskim i radomskim (centralna Polska).

Kult św. Józefa dostrzega się nie tylko w liturgii Kościoła, gdzie jego główne święta obchodzone są 19 marca i 1 maja, ale także w religijności ludowej. Cześć oddawana temu świętemu przejawia się w nabożeństwach ku jego czci, pieśniach, modlitwach, w licznych obrazach z jego wizerunkiem umieszczanych w domach oraz przydrożnych kapliczkach. Św. Józef wielokrotnie obierany jest za patrona kościołów, miejscowości, zawodów, uznawany jest także za opiekuna ojców oraz patrona dobrej śmierci. Jego kult jest żywy również w czasach współczesnych, a przez wstawiennictwo tegoż świętego u Boga wiele osób otrzymuje wypraszane łaski.

Bibliografia

Czerwiński, Tomasz. Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2012.

Ferenc, Ewa. Polskie tradycje świąteczne. Poznań: Księgarnia św. Wojciecha, 2000.

Filas, Francis L. Święty Józef człowiek Jezusowi najbliższy. Tłum. Franciszek Dylewski. Kraków: Wydawnictwo WAM, 1979.

Fitych, Tadeusz. Trójca stworzona − nauka o św. Józefie na Śląsku. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 1990.

Franciszek, papież. „List apostolski papieża Franciszka Patris Corde z okazji 150. rocznicy ogłoszenia świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego”. Biuletyn Tygodniowy CIZ (14 grudnia) 50 (2020): 8-13.

Gloger, Zygmunt. Rok polski w życiu, tradycji i pieśni. Warszawa: Jan Fiszer, 1900.

Jędrak, Franciszek. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia doroczne w dekanacie gorzowskim (diecezja opolska). Lublin: mps KUL, 2000.

Jodko, Rajmund. „Święci i błogosławieni w pobożności ludowej”. W Liturgia i pobożność ludowa, red. Władysław Nowak. 212-221. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2003.

Kalinowski, Zenon. „Święta Rodzina”. Nasza Rodzina nr 5 (320) (1971): 10-11. Dostęp 01.02. 2021. http://recogito.eu/swieta-rodzina/.

Kolberg, Oskar. Mazowsze. Cz. 1 (Dzieła wszystkie, t. 24). Wrocław−Poznań: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1963.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania, red. bp Stefan Cichy. Poznań: Pallottinum, 2003.

Kupisiński, Zdzisław. Śmierć jako wydarzenie eschatyczne. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia pogrzebowe oraz zaduszkowe mieszkańców regionu opoczyńskiego i radomskiego. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2007.

Marlewski, Franciszek, red. Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej. Księga ku pouczeniu i zbudowaniu wiernych katolików. Katowice: Wydawnictwo św. Stanisława, 1931.

Nabożeństwa diecezji katowickiej. Agenda liturgiczna. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 1995.

Nadolski, Bogusław. Liturgika. T. 2: Liturgia i czas. Poznań: Pallottinum, 1991.

Pawłowska, Krystyna. „Święty Józef w tradycji ludowej”. Dostęp 04.02.2021. https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2006/Przewodnik-Katolicki-12-2006/Diecezja-Wloclawska/Swiety-Jozef-w-tradycji-ludowej.

Perszon, Jan. Jastrë na Helu. Wielki Post i okres wielkanocny na Półwyspie Helskim. Lublin –Jastarnia: Urząd Miasta i Gminy Jastarnia, 1994.

Perszon, Jan. Na brzegu życia i śmierci. Zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 1999.

Perszon, Jan. Na Jastra. Wielki Post i okres wielkanocny w Wejherowskiem. Luzino: Pektor, 1992.

Perszon, Jan. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia doroczne w regionie wejherowskim. Lublin: mps KUL, 1990.

Piszczek, Wacław CM. Wspomnienie świętych na każdy dzień. Martyrologium. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, 2005.

Plota, Jacek. „Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”. Dostęp 02.02.2021. http://www.radoslaw.home.pl/sanktuaria/kalisz.htm.

Stelmachowska, Bożena. Rok obrzędowy na Pomorzu. Toruń: Wydawnictwo Instytutu Bałtyckiego, 1933.

Straszewicz, Marzena. „Józef Oblubieniec, II. Kult”. W Encyklopedia katolicka, red. Bogusław Migut i inni. T. 8, 125-127. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2000.

Szymik, Stefan. „Józef Oblubieniec, I. Życie”. W Encyklopedia katolicka, red. Bogusław Migut i in. T. 8, 124-125. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2000.

Świtała-Trybek, Dorota. Święta i zabawa. Odpusty parafialne na Górnym Śląsku. Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 2000.

Zaleski, Wincenty. Rok kościelny. Święta Pańskie, Matki Bożej, Apostołów, Świętych i Błogosławionych Pańskich oraz dni okolicznościowe. Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie, 1989.

Opublikowane
2021-11-05
Dział
Artykuły