Myśl teologicznoreligijna Gilberta K. Chestertona
Abstrakt
Celem artykułu jest przedstawienie miejsca chrześcijaństwa pośród religii i ich wzajemnych relacji w myśli G.K. Chestertona, poety, pisarza i apologety chrześcijaństwa. Dzieli on zjawiska religijne według ich treści: Bóg, bogowie, demony i filozofie. Chesterton zauważa obecność jedynego Boga, najczęściej ukrytą, w wielu religiach. Omawiając politeizm szczególną uwagę poświęca mitologiom, widząc w nich nie tyle wynaturzenie religii, ile wyraz artyzmu towarzyszącego religii. Prawdziwym wynaturzeniem religii jest kult demonów, przejawiający się w obrzędach w wielu religiach historycznych, takich jak np. składanie ludzkich ofiar. Czwartym zjawiskiem jest filozofia o charakterze religijnym, charakteryzująca wierzenia Dalekiego Wschodu, takie jak buddyzm i konfucjanizm. Szczególne miejsce w myśli Chestertona zajmuje islam, który powinien być określany nie jako religia, lecz jako odłam chrześcijański o charakterze zbliżonym do arianizmu.
Chesterton mocno akcentuje fakt, iż to, co dobre w zjawiskach religijnych, zostaje zebrane przez chrześcijaństwo, które, opierając się na monoteizmie, nie gasi ducha mitycznych opowieści, a jednocześnie jest najpełniejszą filozofią religijną. Dlatego nie powinno się stawiać chrześcijaństwa na tym samym poziomie, co religie, ale ponad nimi. Myśl Chestertona można jednak z powodzeniem, mimo iż niejednokrotnie ocenia on zjawiska religijne bardzo surowo, wpisać w teologicznoreligijny paradygmat inkluzywizmu, gdyż to właśnie w chrześcijaństwie religie znajdują swoje wypełnienie.
Bibliografia
Ahlquist, Dale. Apostoł zdrowego rozsądku: Gilbert Keith Chesterton. Przeł. Zofia Dunian, Wojciech Paluchowski. Warszawa-Ząbki: Fronda, Apostolicum, 2008.
Chesterton, Gilbert K. Autobiografia. Przeł. Maciej Reda. Warszawa-Ząbki: Fronda, Apostolicum, 2010.
Chesterton, Gilbert K. Dla sprawy. Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2013.
Chesterton, Gilbert K. Nawrócenie i magia. Przeł. Maciej Reda. Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu, 2015.
Chesterton, Gilbert K. Nowe Jeruzalem. Przeł. Maciej Wąs. Dostęp 10.10.2020. http://chesterto npolska.org/rejestracja/download-id/2208/.
Chesterton, Gilbert K. Obrona człowieka. Wybór publicystyki (1909-1920). Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2008.
Chesterton, Gilbert K. Obrona rozumu. Wybór publicystyki (1930-36 oraz wydania późniejsze). Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2014.
Chesterton, Gilbert K. Obrona świata. Wybór publicystyki (1901-1908). Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2013.
Chesterton, Gilbert K. Obrona wiary. Wybór publicystyki (1920-1930). Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2012.
Chesterton, Gilbert K. Ortodoksja. Przeł. Adam Szymanowski. Warszawa: PAX, 1998.
Chesterton, Gilbert K. Wiekuisty Człowiek. Przeł. Magda Sobolewska. Warszawa-Ząbki: Fronda, Apostolicum, 2004.
Chesterton, Gilbert K. Źródło i mielizny. Przeł. Jaga Rydzewska. Warszawa: Fronda, 2016.
Girard, René. Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica. przeł. Ewa Burska. Warszawa: PAX, 2002.
Ledwoń, Ireneusz S. „… i nie ma w żadnym innym zbawienia”. Wyjątkowy charakter chrześcijaństwa w teologii posoborowej. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2006.
Moskal, Piotr. „Koncepcja filozofii religii”. Roczniki Filozoficzne 56, nr 1 (2008): 221-238.
Rusecki, Marian. Traktat o religii. Warszawa: Verbinum, 2007.
Rydzewska, Jaga. Chesterton: dzieło i myśl. Warszawa: Fundacja Pomocy Antyk, 2003.
Zimoń, Henryk. Monoteizm pierwotny. Wilhelma Schmidta teoria i jej krytyka w wiedeńskiej szkole entologicznej. Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2001.
www.theguardian.com/science/2014/jan/21/carthaginians-sacrificed-own-children-study. Dostęp 13.10.2020.
Copyright (c) 2021 Roczniki Teologiczne

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.