Wizja miłości mężczyzny i kobiety w Pieśni nad pieśniami. Implikacje psychologiczno-pedagogiczne

Main Article Content

Henryk Witczyk

Abstrakt

Przedstawiona w biblijnej Pieśni nad pieśniami miłość, która łączy mężczyznę (oblubieńca) i kobietę (oblubienicę), stanowi ideał, wolny od negatywnych faktorów zniekształcających lub wręcz przekreślających tę relację. Wydarza się ona między nimi jako realizacja podstawowego powołania, które otrzymali w momencie stworzenia „mężczyzną i kobietą”. To dlatego miłość ta stanowi wyzwanie i szczęście zarazem; ona nadaje najgłębszy sens ich życiu, czyni je pełnym blasku i radości. Oblubieniec i oblubienica przeżywają miłość w trzech wymiarach: oczarowania (zakochania się), erosa i agape. Autor artykułu wydobywa z Pnp to wszystko, co pokazuje ważność każdej z tych sfer oraz ich ponad-naturalne źródło i ukierunkowanie. Ma świadomość, że miłości te wzajemnie się przenikają i niejako stopniowo na siebie się nakładają. Są organicznie ze sobą zintegrowane. W każdej z nich na pierwszy plan wysuwa się właściwy jej dynamizm i odpowiedzialne zań komponenty cielesno-duchowej osoby oblubieńca i oblubienicy. Odkrywając je, możemy dostrzec to, co może rzeczywiście chronić oblubieńczą i małżeńską miłość w czasach współczesnych przed największymi zagrożeniami.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Alonso Schökel, L. (1993). Cantico dei cantici. La dignità del amore. Turyn: Piemme.
Barbiero, G. (2011). Song of Songs. A Close Reading. Leiden–Boston: Brill.
Bloch, A.-Ch. (2006). The Song of Songs. New York: Modern Library Classic.
LaCocque, A. (2011). Un poema biblico. Il Cantico dei cantici: Nuove letture. Le monde de la Bible, 1, 26-29. Paris: Bayard Presse.
Luzarraga, J. (2005). Cantar de los cantares. Sendas del amor. Estella (Navarra): Verbo Divino.
Półtawska, W. (1981). Przygotowanie do małżeństwa. W: F. Adamski (red.), Miłość – małżeństwo – rodzina, (s. 21-71). Kraków: WAM.
Ravasi, G. (2005), Pieśń nad pieśniami… jak pieczęć na twoim sercu. Kraków: Salwator.
Ricoeur, P., LaCocque, A. (1998). Penser la Bible. Paris: Seuil.
Włodarczyk, Z. (2011). Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk.
Wojtyła, K. (2001). Miłość i odpowiedzialność. Lublin: TN KUL.