Realizacja metody Edwina Gordona w edukacji muzycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Main Article Content

Albert Sułczyński

Abstrakt

Edukacja muzyczna dzieci w wieku wczesnoszkolnym, to obszar bardzo zaniedbany. Wiąże się to z problemami znalezienia odpowiedniego czasu, by móc się jej nauczyć, by jej nauczać lub chociażby w małym stopniu zainspirować uczniów muzyką, zmotywować ich do odnajdywania w muzyce swoich pasji, do bawienia się muzyką, do performowania. Duża liczebność klas, brak dyscypliny na lekcjach muzyki, nieodpowiednie przygotowanie nauczycieli przedmiotu (Gordon, 2016) oraz wiele innych czynników sprawiło, że głód kulturalny młodego człowieka zaspokaja muzyka popularna, koncentrująca się na komentowaniu współczesnych wydarzeń polityczno-społecznych, podsycana wielobarwnością pulsujących świateł i rozgłośniona do granic wytrzymałości (Gordon, 2016).


W poniższym opracowaniu podjęto próbę przedstawienia koncepcji nauczania muzyki dzieci w wieku wczesnoszkolnym w oparciu o metodę profesora Edwina Eliasa Gordona, która – w odczuciu autora tego opracowania – może w znaczny sposób przyczyniać się do poprawy holistycznego rozwoju młodego człowieka w procesie jego wychowania i kształtowania.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Gawryłkiewicz, J. Gawryłkiewicz, M. (red.), (2010). Podręcznik do kierowania edukacją muzyczną małego dziecka według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Gerrig, R.J.; Zimbardo, P.G. (2008). Psychologia i życie (przeł. E. Czerniawska i in.). Warszawa: PWN.
Gordon, E.E. (1999). Sekwencje uczenia się w muzyce. Umiejętności, zawartość i motywy. Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane WSP.
Gordon, E.E. (2016). Teoria uczenia się muzyki. Niemowlęta i małe dzieci. Gdańsk: Harmonia Universalis.
Gordon, E.E. (1997). Umuzykalnienie niemowląt i małych dzieci. Kraków: Wydawnictwo Zamiast Korepetycji.
Hebb, D.O. (1973). Podręcznik psychologii (tł. J. Pałczyński, J. Siuta). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Kunowski, S. (2000). Podstawy współczesnej pedagogiki. Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie.
Reber, A.S. (2000). Słownik psychologii. Warszawa: Scholar.
Rogozińska, K. (2017). Doświadczanie muzyki wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym. Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, 10/1, 93.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. 2017 poz. 356., zał. Nr 2.
Zwolińska, E.A. (2014). Zastosowanie teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona w kształceniu nauczycieli. W: A. Michalski (red.), Wokół teoretycznych podstaw kształcenia muzycznego (s.133-134). Gdańsk: Wydawnictwo Athenae Gedanenses.