Profilaktyka logopedyczna w praktyce nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Main Article Content

Joanna Majchrzyk-Mikuła
Barbara Grabarczyk

Abstrakt

Prawidłowy rozwój mowy i języka dziecka zaczyna się już w okresie prenatalnym. Warunki środowiskowe wpływają na umiejętność poprawnego nabywania dźwięków mowy przez dziecko, poznawania reguł gramatyki, wzbogacania słownictwa biernego i czynnego. Uczeń edukacji wczesnoszkolnej powinien opanować szereg umiejętności, które ułatwią mu komunikację oraz bezpośrednio wpływają na prawidłowy rozwój psychospołeczny. Zintegrowane działania kadry nauczycielskiej i specjalistów pozwalają na wyodrębnienie podopiecznych z wadami wymowy oraz ich korygowanie poprzez odpowiednio dobraną terapię logopedyczną. Zagwarantowanie dzieciom i młodzieży warunków do harmonijnego rozwoju mowy, sprawności językowej i możliwie najpełniejszych kompetencji w zakresie komunikacji interpersonalnej jest najlepszą inwestycją na przyszłość. Dlatego tak ważna jest działalność profilaktyczna, która jest jednym z najistotniejszych uwarunkowań efektywnego systemu opieki logopedycznej, opierającego się na nawiązywaniu skutecznej współpracy logopedów z pedagogami w wyniku wdrażania strategii prewencyjnych w systemie edukacji.

Article Details

Dział
Artykuły
Biogram autora

Barbara Grabarczyk

Prywatny Gabinet Logopedyczno-Terapeutyczny „uczę gAAdaĆ”, Radomsko

Bibliografia

Bogdanowicz, M., Szewczyk, M. (2011). Metoda Dobrego Startu: od słowa do zdania, od zdania do tekstu: wspomaganie rozwoju dzieci, zwłaszcza z opóźnionym rozwojem mowy i wadą słuchu. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia.
Błachnio, K. (2001). Vademecum logopedyczne: dla studentów pedagogiki. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Cieszyńska, J., Korendo, M. (2015). Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne.
Gaś, Z.B. (1998). Psychoprofilaktyka. Procedury konstruowania programów wczesnej interwencji. Lublin: Wydawnictwo UMCS.
Grabias, S., Kurkowski M. (2014). Logopedia. Terapia zaburzeń mowy. Wyd. II. Lublin: Wydawnictwo UMCS.
Dittfeld, B. (2004). Spróbujmy mówić razem. Program profilaktyki logopedycznej (dla przedszkoli, klas ksztacenia zintegrowanego i integracyjnego). Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Gałkowski, T., Jastrzębowska, G. (2003). Logopedia – pytania i odpowiedzi. Podręcznik akademicki. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.
Kurcbart, A. (2010). Komunikacja interpersonalna jako podstawowe narzędzie w pracy z wychowankiem – perspektywa psychologiczna. W: K. Kaleta, J. Mróz (red.), Psychologiczne aspekty trudności w wychowaniu dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania (s. 105-120). Kielce: Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP.
Minczakiewicz, E.M. (2015). Sytuacja szkolna uczniów z zaburzeniami mowy w klasie i grupie rówieśniczej. W: B. Winczura (red.), Dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych. Diagnoza – edukacja – terapia (s. 237-250). Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2006). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Skorek, E. M. (2001). Oblicza wad wymowy. Warszawa: Wydawnictwo Edukacyjne Żak.
Sołtys-Chmielowicz, A. (2008). Zaburzenia artykulacji. Teoria i praktyka. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Szymańska, J. (2012). Programy profilaktyczne. Podstawy profesjonalnej psychoprofilaktyki. Warszawa: Centrum Rozwoju Edukacji.
Węsierska, K. (2012). Profilaktyka logopedyczna w ujęciu systemowym. W: K. Węsierska (red.), Profilaktyka logopedyczna w ujęciu systemowym. T. 1 (s. 25-47). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Węsierska, K. (2007). Profilaktyka logopedyczna w edukacji przedszkolnej. Wychowanie na co dzień, 6, 8-11.
Wójtowicz, A. (1997). O wychowaniu językowym. Warszawa: Wydawnictwo Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych.
http://www.mp32.pl/cms/index.phpoption=com_content&view=article&id=20&Itemid=25 (dostęp: 25.12.2018).
http://www.szkolawierzchowodworzec.eduszkoly.pl/wpcontent/uploads/2014/05/program-profilaktyki -i-terapii-logopedycznej (dostęp: 25.12.2018).