Rozwijanie osobowości i pasji nauczycieli w płynnej rzeczywistości XXI wieku – poszukiwanie rozwiązań

Main Article Content

Kinga Kuszak

Abstrakt

W artykule poruszono zagadnienie poszukiwania rozwiązań związanych z uniwersyteckim kształceniem nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w dobie intensywnych i nieprzewidywalnych zmian. Płynna rzeczywistość, w której funkcjonujemy, stawia przed osobami odpowiedzialnymi za kształcenie nauczycieli ważne zadanie – przygotowanie ich do radzenia sobie z nieustannymi zmianami i otwartości na zachodzące zmiany. W rzeczywistości, która się nieustannie zmienia, trudno jest przewidzieć, jakie kompetencje będą potrzebne nauczycielom w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku. Z całą pewnością warto skoncentrować działania na wspieraniu pasji i rozwijaniu cech osobowościowych przyszłych nauczycieli pracujących z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W procesie kształcenia trzeba też mieć na uwadze potrzeby i oczekiwania młodego pokolenia przyszłych nauczycieli, którzy reprezentują pokolenie określane w literaturze mianem pokolenia „Z”. W artykule, oprócz rozważań teoretycznych, podjęto próbę pokazania wybranych rozwiązań wypracowanych na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Bartkowicz, Z. (2007). Nauczyciel kompetentny w perspektywie deontologicznej. W: Bartkowicz Z., Kowaluk M., Samujło (red.), Nauczyciel kompetentny. Teraźniejszość i przyszłość. Lublin: UMCS
Bauman, Z (2007). Płynne życie. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Bauman, Z. (2009). Konsumowanie życia. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Brożek, B. (2017). Myślenie. Podręcznik użytkownika. Kraków: Copernicus Center Press.
Bruner, J. (2010). Kultura edukacji. Kraków: Universitas.
Brzezińska, A., Janiszewska-Rain, J. (2005). W poszukiwaniu złotego środka. Rozmowy o rozwoju człowieka. Kraków: Znak.
Dryden, G., Vos, J. (2003). Rewolucja w uczeniu. Poznań: Zysk i S-ka.
Dudzikowa, M., Nowak, M. (red.) (2015). O pasjach cudzych i własnych – profesorowie. Lublin: KUL.
Goleman, D. (2014). Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości. Poznań: Media Rodzina.
Hejnicka-Bezwińska, T. (2008). Pedagogika ogólna. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne.
Korczak, J. (2017). Prawo dziecka do szacunku. Warszawa: Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Kupisiewicz, Cz. (2012). Dydaktyka. Podręcznik akademicki. Gdańsk: Impuls.
Okoń, W. (1992). Słownik Pedagogiczny. Warszawa: PWN.
McLaren, P. (2015). Życie w szkołach. Wprowadzenie do krytyki pedagogicznej. Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Speck, O. (2005). Być nauczycielem. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Środa, M. Edukacja w XXI wieku, www.kongreskobiet.pl/Content/uploaded/files/CAiE%20i%20 Media/02_Edukacja%20XXI-Raport.pdf – [dostęp: 7.01.2019].
Szymański, M.J. (2008). Funkcje edukacji szkolnej w zmieniającym się społeczeństwie. W: B. Muchacka, M. Szymański (red.), Szkoła w świecie współczesnym. Kraków: Impuls.
Tanaś, M. (2015). Po co ludziom potrzebna jest pasja? Perspektywa bio- i doksograficzna. W: M. Dudzikowa, M . Nowak (red.), O pasjach cudzych i własnych – profesorowie. Lublin: KUL.