Ponadczasowa wartość integralnej formacji według Edmunda Bojanowskiego

Main Article Content

Alina Rynio

Abstrakt

Celem artykułu autorka uczyniła próbę wydobycia ponadczasowej wartości integralnej formacji według Edmunda Bojanowskiego. W jego działalności szuka tego, co jest istotne dla współczesnych pokoleń pragnących zachować w pamięci jego edukacyjną i charyzmatyczną posługę. Przywołując to, co składa się na wartość opartej na wychowaniu formacji integralnej, odniosła się do powołanego przez Bojanowskiego Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Analizując ważne dla formacji zapisy I Reguły zakonnej opublikowanej 150 lat temu, autorka przedstawiła pojęcie formacji, jej zasadnicze wymiary i wybrane sposoby realizacji. Dopełnieniem analizy materiału źródłowego, czyli zasadniczo Reguły, było odniesienie się do nauczania Pawła VI i Jana Pawła II zawartego w posynodalnych adhortacjach apostolskich dotyczących formacji konsekrowanych i ich misji we współczesnym świecie. Publikację kończą wnioski i spostrzeżenia o charakterze pedagogicznym. Z pozycji teoretyka wychowania autorka w syntetyczny sposób ukazuje związek formacji z integralnym wychowaniem, osobą formatora i zadaniami ciążącymi na uczestnikach procesu formacyjnego. Zabieg ten pozwolił wydobyć i ukazać ponadczasowy walor wyjątkowego dziedzictwa edukacyjnego i formacyjnego bł. Edmunda Bojanowskiego, tkwiący w umiejętnym czytaniu znaków czasu, wielkim realizmie i otwartości na potrzeby społeczne.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Cencini, A. (2005). Synowskie uczucia. Droga formacyjna w życiu konsekrowanym. Kraków.
Gigilewicz, E., Opiela, M.L. (red.) (2016). Prace, szkice, notatki Edmunda Bojanowskiego. Inedita. T. I i II. Lublin: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP.
Jan Paweł II (1996). Posynodalna adhortacja apostolska o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i świecie. Ząbki.
Kunowski, S. (1976). Polscy teoretycy wychowania. W: A. Krąpiec, P. Taras, J. Turowski (red.). Wkład Polaków do kultury świata (s. 241-256). Lublin.
Opiela, M. (2013). Integralna pedagogika przedszkolna w systemie wychowania Edmunda Bojanowskiego. Kontynuacja i zmiana. Lublin: Wydawnictwo KUL.
Opiela, M. (2015). Źródła do biografii i myśli pedagogicznej Edmunda Bojanowskiego. W: W. Szulakiewicz (red.), Badania biograficzne w pedagogice. Studia źródłowe i bibliograficzne (s. 47-64). Toruń.
Nowak, M. (1999). Podstawy pedagogiki otwartej. Ujęcie dynamiczne w inspiracji chrześcijańskiej. Lublin: Wydawnictwo KUL.