Ochrona życia i godności człowieka a postawy nieletnich obciążonych zarzutami dokonania zbrodniczych czynów zabronionych. Ogólne uwagi metodologiczne z obszaru diagnozy i projektowania systemowych oddziaływań resocjalizacyjnych

Main Article Content

Tomasz Wach

Abstrakt

Uznanie potencjalności oddziaływań wspierających zaburzony rozwój (w tym udzielanej pomocy resocjalizacyjnej) nakazuje zwrócić uwagę także na specyficzną grupę ewentualnych podopiecznych/klientów placówek specjalistycznych – resocjalizacyjnych i penitencjarnych. Mowa o niepełnoletnich (nieletnich, młodocianych), którzy dokonali czynów zabronionych i przestępstw o charakterze zbrodni − zabójstw, pobić, zgwałceń itd. Chodzi zatem o czyny traumatyzujące ofiary w sposób szczególny. Niestety, życie społeczne w kraju nie jest wolne od takich obciążeń, przypadki takich zachowań są notowane i warto zadawać pytania o skuteczność zarówno oddziaływań zapobiegawczo-ochronnych, jak i korekcyjnych.


Badanie zachowań sprawców takich czynów natrafia na konkretne problemy, dotyczące zarówno niedostatków metodologicznych (warsztatowych), jak i związanych z oczekiwaniami społecznymi (dotyczącymi głównie szybkiej redukcji zagrożeń i wdrożenia skutecznych działań zapobiegawczych wobec sprawców).


Praktyka diagnostyczna połączona z analizą wyników badań naukowych pozwala na wyrażenie szeregu uwag i rekomendacji, w tym też na podzielenie się pewnymi wątpliwościami − i to stanowi treść niniejszej wypowiedzi.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Bojarski T. (red.), Orzekanie środków wychowawczych i poprawczych w praktyce sądów rodzinnych, Lublin: Wydawnictwo UMCS 1990.
Hołyst B., Psychologia kryminalistyczna, Warszawa: Lexis Nexis 2008.
Majchrzyk Z., Nieletni, młodociani, dorośli zabójcy i mordercy, Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii 2004.
Pospiszyl K., Psychologiczna analiza wadliwych postaw społecznych młodzieży, Warszawa: PWN 1973.
Sitarczyk M., Nieletni sprawcy zabójstw. Sylwetki psychologiczne, Lublin: Wydawnictwo UMCS 2004.
Śliwowski J., Kara pozbawienia wolności we współczesnym świecie. Rozważania penitencjarne i penologiczne, Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze 1981.
Wach T., Profilaktyka i resocjalizacja nieletnich zagrożonych uzależnieniem od środków psychoaktywnych, Warszawa: Difin 2014.
Wódz J., Socjologia dla prawników i politologów, Warszawa: Wydawnictwa Prawnicze PWN 2000.