Wspieranie autonomii ucznia we wczesnoszkolnym nauczaniu języków obcych

Main Article Content

Agnieszka Dacka

Abstrakt

Zgodnie z ideą „wczesnego startu” w polityce językowej Unii Europejskiej, dzieci rozpoczynają naukę języków obcych coraz wcześniej. Niezaprzeczalnie uczenie autonomiczne przynosi cały wachlarz korzyści zarówno edukacyjnych, jak i rozwojowych, takich jak pozytywne nastawienie emocjonalne, zwiększenie motywacji wewnętrznej, lepsze wyniki w nauce i bez wątpienia pozwala uczniowi zrozumieć fakt, że nauka języka obcego jest związana z uczeniem się przez całe życie. Rozwijanie i wspieranie autonomii staje się zatem coraz bardziej istotne już na etapie wczesnoszkolnym. Rozważając uczenie autonomiczne na etapie wczesnoszkolnym, należy wziąć pod uwagę specyficzne uwarunkowania związane z rozwojem poznawczym, emocjonalnym i społecznym, które mogą stanowić barierę lub też sprzyjać procesowi autonomizacji. Celem niniejszego artykułu jest bliższe przyjrzenie się tym uwarunkowaniom, przedstawienie wskazówek oraz zaproponowanie pewnych aktywizujących form pracy, które wspierają autonomizację ucznia na omawianym etapie kształcenia.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Benson P.: Teaching and Researching Autonomy in Language Learning, London: Pearson Education Limited 2001.
„Języki Obce w Szkole”, numer specjalny, 2008, nr 6 (O autonomii).
Komorowska H.: Metodyka nauczania języków obcych, Warszawa: Fraszka Edukacyjna 2005.
Komorowska H.: Nauka języka obcego w perspektywie ucznia, Warszawa: Oficyna Wydawnicza ŁośGraf 2011.
Nicholls K.: Program nauczania języka angielskiego dla I etapu sześcioletniej szkoły podstawowej (klasy I-III). Kurs początkowy do nowej podstawy programowej, Cambridge: Cambridge University Press 2009.
Pawlak M.: Autonomia w nauce języka obcego – co osiągnęliśmy i dokąd zmierzamy?, Poznań–Kalisz: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu 2008.
Podstawa programowa z komentarzami, t. III: Języki obce w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, Warszawa: MEN 2009.
Polityka językowa w Europie, Raport analityczny Instytutu Badań Edukacyjnych, Warszawa 2013.
Sikora-Banasik D.: Program nauczania języka angielskiego dla etapu wczesnoszkolnego klasy I-II szkoły podstawowej zgodny z Podstawą programową z dnia 23 grudnia 2008, Nowa Era sp. z o.o. 2012.
Sikora-Banasik D.: Wczesnoszkolne nauczanie języków obcych. Zarys teorii i praktyki, Warszawa: Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 2009.
Szybowicz I.: Bazar dobrych praktyk, czyli nauczyciel dla nauczycieli. Metody aktywizujące, Szczecin: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli 2012.