Nauczyciel przewodnikiem w procesie promowania zdrowia w szkole

Main Article Content

Katarzyna Wojciechowska

Abstrakt

W procesie promowania zdrowia w szkole decydujące znaczenie ma uświadomienie uczniom tego, że zdrowie jest wartością, którą należy rozwijać i umacniać, gdyż jest ono dobrem samym w sobie oraz umożliwia uzyskiwanie innych wartości. Osobą, która w najlepszy sposób wspomoże ucznia w tworzeniu potencjału zdrowia, jest kompetentny, zaangażowany, o bogatej osobowości nauczyciel. Jako przewodnik po edukacji zdrowotnej, zapoznaje uczniów z celami działań na rzecz zdrowia i dostarcza argumentów, które świadczą o korzyściach płynących z dbania o nie. Przygotowuje uczniów do tego, aby potrafili wykorzystywać zdobytą wiedzę w codziennym życiu oraz dokonywali wyborów i podejmowali decyzje i działania na rzecz pomnażania zdrowia własnego i innych.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Demel M.: Pedagogika zdrowia, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1980.
Denek K.: Kształcenie nauczyciela w kontekście reformy systemu edukacji, „Edukacyjne Dyskursy”, http://ip.iniv.szczecin.pl/~edipp, opublikowano: 05.02. 2000 [dostęp: 21.01.2014).
Denek K.: O nowy kształt edukacji, Toruń: Wydawnictwo Edukacyjne Akapit 1998.
Denek K.: Zdrowie i jego promocja w edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, „Edukacja Dorosłych” 1996, nr 2.
Karski J.: Praktyka i teoria promocji zdrowia, Warszawa: CeDeWu 2003.
Pituła B.: Wieloaspektowe pojmowanie roli zawodowej nauczyciela, Katowice: Wydawnictwo Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach 2008.
Seredyńska D.: Od koncepcji zdrowia do edukacji zdrowotnej, w: Konteksty zdrowia i edukacji zdrowotnej, red. M. Kuchcińska, E. Kościńska, Bydgoszcz: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego 2010.
Słońska Z.: Edukacja zdrowotna a promocja zdrowia, w: Promocja zdrowia, red. J. Karski, Warszawa: IGNIS 1999.
Słońska Z.: Współczesna wizja edukacji zdrowotnej a promocja zdrowia, w: Teoretyczne podstawy edukacji zdrowotnej. Stan i oczekiwania, red. B. Woynarowska, M. Kapica, Warszawa: KOWEZ 2001.
Szempruch J.: Nauczyciel w zmieniającej się szkole. Funkcjonowanie i rozwój zawodowy, Rzeszów: Wydawnictwo Oświatowe FOSZE 2001.
Więckowski R.: Pedagogika zdrowia czy edukacja zdrowotna?, „Życie Szkoły” 1998, nr 10.
Włodarski Z.: Człowiek jako wychowawca i nauczyciel, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1992.
Wojciechowska K.: Wizerunek nauczyciela – edukatora zdrowia w opinii studentów pedagogiki wczesnoszkolnej, w: Projektowanie poprawy jakości kształcenia, red. J. Grzesiak, Kalisz–Konin: WPA-PWSZ 2013.
Woynarowska B.: Edukacja zdrowotna, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2008.
Woynarowska B., Sokołowska M.: Ścieżka edukacyjna – edukacja prozdrowotna i promocja zdrowia w szkole, Warszawa: KOWEZiU 2001.
Wrona-Wolny W.: Styl życia z perspektywy praktyki nauczyciela, w: Nauczyciel jako pedagog i promotor zdrowia, red. J. Drabik, M. Resiak, Gdańsk: Wydawnictwo Uczelniane AWFiS 2009.
Zdrowie i szkoła, red. B. Woynarowska, Warszawa 2000.
Żukowska Z.: Zdrowie i sport w perspektywie edukacji globalnej, w: Zdrowie i sport w edukacji globalnej, red. Z. Żukowska, R. Żukowski, Warszawa: AWF-Estrella 2002.