Ulubieni bohaterowie bajek animowanych dzieci w wieku przedszkolnym

Main Article Content

Monika Korzeniowska

Abstrakt

Artykuł ma na celu poznanie ulubionych animowanych bajek dzieci w wieku przedszkolnym oraz spektrum wartości niesionych przez głównych bohaterów tych bajek w świetle własnych badań empirycznych.


Analizując zagadnienie ulubionych bohaterów bajek animowanych w życiu dziecka, zwrócono uwagę, że niewątpliwie telewizja dostarcza modeli, wzorów zachowania. Dzieci chętnie oglądają bajki i mają dużą wiedzę o swoich ulubionych bohaterach. Prezentują niekiedy nawet drobne szczegóły z zapamiętanych odcinków, opisują występujące tam postacie, głównie na podstawie tego, co robią. Istotny wydaje się fakt, że wszystkie badane dzieci mają swoją ulubioną postać bajkową i potrafią uzasadnić, dlaczego ją lubią. Opisując swojego bohatera, zwracają uwagę szczególnie na cechy zewnętrzne oraz jego zachowanie i postępowanie. Dokonując oceny swojego bohatera, posługują się kategoriami moralnymi dobra i zła, jednakże nie zawsze ta ocena jest prawidłowa. Ulubieńcy bajek mają wprawdzie wady – walczą z innymi, ale nie rzutuje to na ich całościowy obraz w oczach dziecka – nadal są lubiani. Dzieci wybierają ładnych i jednocześnie, ich zdaniem, dobrych bohaterów. Większość z nich deklaruje, że chcą być tacy, jak ich ulubieni bohaterowie z bajek.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Braun-Gałkowska M., Ulfik-Jaworska I.: Zabawa w zabijanie. Oddziaływanie przemocy prezentowanej w mediach na psychikę dziecka, Lublin: Wydawnictwo Krupski i S-ka 2002.
Gajda J.: Media w edukacji, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2005, s. 128.
Gajewska B.: Mass media, a młody odbiorca, „Wychowawca” 2002, nr 7-8.
Izdebska J.: Miejsce i funkcje wychowawcze środków masowego oddziaływania w czasie wolnym dzieci, Białystok: Sekcja Wydawnicza Filii UW 1981.
Kossowski P.: Dziecko i reklama telewizyjna, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie ŻAK 1999.
Laplanche J., Pontalis J.B.: Słownik psychologiczny, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1996.
Lemish D.: Dzieci i telewizja. Perspektywa globalna, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2008.
Lepa A.: Pedagogika mass mediów, Łódź: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie 1999.
Mamroł A.: Przygotowanie dzieci przedszkolnych do racjonalnego odbioru przekazów telewizyjnych, w: Edukacja przedszkolna w teorii i praktyce, red. S. Włoch, Opole: Wydawnictwo UO 2006.
Niżanowska-Półtorak B., Półtorak M.: Poziom agresywności dzieci a ich percepcja przemocy w filmach, w: Przemoc. Konteksty społeczno-kulturowe, t. II: Kulturowe i edukacyjne aspekty zjawiska, red. W. Walc, Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2007.
Patzlaff R.: Zastygłe spojrzenie. Fizjologiczne skutki patrzenia na ekran a rozwój dziecka, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls 2008.
Rozwój i edukacja dziecka, szanse i zagrożenia, red. S. Guz, Lublin: Wydawnictwo UMCS 2005.
Rudzki J.: Zafascynowanie telewizją. Socjologiczne studium o telewizji wśród młodzieży, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1967.
Sitarczyk M.: Bohaterowie telewizyjni w percepcji dzieci sześcioletnich. Kontekst emocjonalny i społeczny, Lublin: Wydawnictwo UMCS 2005.
Słownik współczesnego języka polskiego, red. B. Dunaj, Warszawa 1996.
Słownik psychologiczny, red. W. Szewczuk, Warszawa: Wiedza Powszechna 1979.
Sobecka J.: Oblicze rodziny w mediach, „Wychowawca” 2000, nr 6.
Wyczewska B.: Telewizja nośnikiem zmian postaw dzieci i młodzieży, „Nauczyciel i Szkoła” 2008, nr 1-2.