Roczniki Humanistyczne są czasopismem naukowym wydawanym przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od 1949 roku. Od roku 2009 współwydawcą jest Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Roczniki Humanistyczne stanowią platformę wymiany idei pomiędzy uczonymi z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej a uczonymi z innych części świata w zakresie czterech dyscyplin, określonych Ustawą 2.0: literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii i nauk o sztuce, a także ujęć inter- i transdyscyplinarnych. 

W Rocznikach Humanistycznych publikujemy artykuły badawcze i przeglądowe, recenzje i sprawozdania. Zapraszamy do zgłaszania propozycji tekstów w języku polskim, angielskim, niemieckim, niderlandzkim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim, w zależności od zeszytu. 

Charakterystyka poszczególnych zeszytów zawarta jest w części Cel i zakres.

Roczniki Humanistyczne są indeksowane w bazach: SCOPUS, Clarivate Analytics – Emerging Sources Citation Index (Web of Science Core Collection), CEEOL, EBSCO, ERIH Plus, CEJSH, BazHum, Index Copernicus i POL-Index.

CEL I ZAKRES

W Rocznikach Humanistycznych publikowane są artykuły naukowe z zakresu określonego tytułami poszczególnych zeszytów. Czasopismo wydawane jest w cyklu rocznym w 12 zeszytach tematycznych:

1. Literatura polska
2. Historia
3. Filologia klasyczna
4. Historia sztuki
5. Neofilologia
6. Językoznawstwo
7. Słowianoznawstwo
8. Lingwistyka korpusowa i translatoryka
9. Sinologia
10. Glottodydaktyka
11. Anglica
12. Muzykologia

Wszystkie artykuły opublikowane w Rocznikach Humanistycznych są poddawane bezpłatnie anonimowemu procesowi recenzyjnemu (double-blind peer review), co objaśniono w sekcjach Standardy etyczne i Opłaty, źródła finansowania. Artykuły przyjęte do druku otrzymują numer DOI i zostają bezpłatnie zarchiwizowane na stronie czasopisma. Wszystkie artykuły opublikowane w Rocznikach Humanistycznych są dostępne online i można je pobierać bezpłatnie, zgodnie z objaśnieniem w sekcji Otwarty dostęp