Homososi są wśród nas czy homosos jest w nas? Próba konfrontacji myśli Aleksandra Zinowiewa i Józefa Tischnera o sytuacji człowieka w świecie

  • Inga Mizdrak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Słowa kluczowe: natura ludzka; jednostka; homosos; wolność

Abstrakt

Współczesny spór o naturę człowieka, rozgrywający się na płaszczyźnie etycznej, aksjologicznej, społecznej, religijnej czy kulturowej, w sposób wyraźny jest skontekstualizowany, co oznacza, iż człowiekowi można przyglądać się z bardzo różnych perspektyw, przybliżając się w dookreślaniu jego istoty. Wydaje się, iż ważnym przyczynkiem antropologicznym w ujmowaniu człowieka staje się pojęcie homososa, które w niejednoznaczny i skomplikowany sposób odwołuje się do profilu specyficznego „typu” jednostki, będącej ucieleśnieniem z jednej strony człowieka radzieckiego (sowczłeka), sługi i beneficjenta komunizmu, z drugiej zaś kogoś, kto staje się reprezentantem zjawisk zachodzących we współczesnej kulturze.

Projekt „nowego człowieka”, jak go określa Aleksander Zinowiew, oraz „klient komunizmu”, o którym pisze Józef Tischner, nie są tymi samymi określeniami homo sovieticusa, wskazują bowiem na odmienne aspekty ludzkiej natury i odsyłają do różnych zagadnień antropologicznych. Stąd niniejsze rozważania oscylują wokół analityki „ja” homososa, wydobywając zeń to, co zagraża współcześnie człowiekowi. Podstawowym pytaniem analizy staje się kwestia, na ile homosos jest bytem zredukowanym do kontekstu systemu komunistycznego, a na ile można mówić o „etosie” homososa zasymilowanego przez współczesnego człowieka.

Bibliografia

Augustyniak P., Homo Polacus. Eseje o polskiej duszy, Znak, Kraków 2015.

Fromm E., Ucieczka od wolności, Czytelnik, Warszawa 2008.

Kania E., Homo Sovieticus – „Jednowymiarowy klient komunizmu”, czy „fenomen o wielu twarzach?”, „Przegląd Politologiczny” 17(2012), nr 3.

Nierodka P., Józef Tischner w sporze o społeczną naturę człowieka. Homo sovieticus a Homo solidaritus, „Studia Philosophiae Christianae” 48(2012), 4.

Stawrowski Z., Solidarność znaczy więź, IMJT, Kraków 2010.

Suchanek L., Homo sovieticus, świetlana przyszłość, gnijący zachód. Pisarstwo Aleksandra Zinowiewa, Wydawnictwo UJ, Kraków 1999.

Suchanek L., Człowiek w zaprogramowanym świecie. Antropologiczna wizja Aleksandra Zinowiewa, w: Wizja człowieka i świata w myśli rosyjskiej, red. L. Suchanek, Wydawnictwo UJ, Kraków 1998.

Tischner J., Etyka solidarności i Homo sovieticus, Znak, Kraków 1992.

Tischner J., Myślenie w żywiole piękna, Znak, Kraków 2004.

Tischner J., Niebo w nowych płomieniach, w: W krainie schorowanej wyobraźni, Znak, Kraków 1997.

Tischner J., Polski kształt dialogu, Editions Spotkania, Paryż 1981.

Tischner J., Polski młyn, Nasza Przeszłość, Kraków 1991.

Tischner J., W krainie schorowanej wyobraźni, Znak, Kraków 1997.

Zinowiew A., Homo sovieticus, Polonia, Londyn 1984.

Opublikowane
2020-01-30
Dział
Artykuły