Zagrożenia w pracy streetworkera bezdomności

  • Marta Czapnik Uniwersytet Warszawski, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych
  • Marta Kucińska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie, Wydział: Pedagogika Resocjalizacyjna
Słowa kluczowe: bezdomność; wykluczenie społeczne; streetworking; zagrożenia

Abstrakt

Streetworking stanowi dziś nowatorską metodę pracy z osobami bezdomnymi, stając się przy tym przedmiotem diagnozy środowisk akademickich. Przez wzgląd na swój charakter budzi też wiele uzasadnionych obaw. Celem artykułu jest praktyczna analiza zagrożeń czyhających na pracowników ulicznych, uwzględniająca niebezpieczeństwa płynące ze specyfiki czasu i miejsca pracy, specyfiki beneficjentów oraz nieprzystosowania infrastruktury. Każdy z wyróżnionych elementów może przerodzić się w realną groźbę utraty życia lub zdrowia. Dlatego uświadomienie sobie trudności, jakie niesie za sobą tego rodzaju działalność (pro)społeczna, uznajemy za konieczność w celu świadczenia należytej pomocy. Znajomość środowiska osób bezdomnych, jak i wiedza dotycząca zaplecza instytucjonalnego powinny być nieodzownym elementem warsztatu streetworkera bezdomności. Pragniemy, by nasza aktywność, tak naukowa jak i zawodowa, przyczyniała się do coraz lepszego rozumienia mechanizmu bezdomności. Uznajemy jednocześnie, że przeciwdziałanie wykluczeniu mieszkaniowemu jest możliwe tylko na gruncie koherencji podejścia akademickiego z praktyczną analizą potrzeb jednostek dotkniętych marginalizacją.

Bibliografia

Broda-Wysocki P., Wykluczenie i inkluzja społeczna: paradygmaty i próby definicji, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 2012.

Declerck P., Rozbitkowie. Rzecz o paryskich kloszardach, Wyd. Literackie MUZA, Warszawa 2004.

Dębska-Cenian A., Olech P. (red), Od ulicy do samodzielności życiowej. Standardy społecznej i zawodowej (re)integracji osób bezdomnych w sześciu sferach, Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Gdańsk 2008.

Gietka E., Instrukcja mycia leżaka, „Polityka” 2011, nr 2828.

Graff A., Pułapka społeczeństwa obywatelskiego, „Gazeta Wyborcza”, 6 stycznia 2010.

Jęczeń J., Lelonek-Kuleta B. (red.), Granice Streetworkingu, t. II, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 2013.

Lech A., Świat społeczny bezdomnych i jego legitymizacje, Wyd. Śląsk, Katowice 2007.

Nowakowska A., Społeczne postrzeganie bezdomności. Zjawisko stereotypizacji, w: Oblicza bezdomności, red. M. Dębski, K. Stachura, Bernardinum, Gdańsk 2007.

Oliwa-Ciesielska M., Piętno nieprzystosowania. Studium o wyizolowaniu społecznym bezdomnych, Wyd. UAM, Poznań 2006.

Podręcznik Streetworkera Bezdomności, red. M. Dębski, A. Michalska, Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Gdańsk 2012.

Wrzesiński J., Ubodzy: Bóg pośród nas, przeł. D. Samsel, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W Drodze, Poznań 2010.

Żurko J., Bezdomni w dzisiejszej Polsce − obraz środowiska i sposobu życia, w: Dom we współczesnej Polsce, red. P. Łukasiewicz, A. Siciński, Wiedza o Kulturze, Wrocław 1992.

Opublikowane
2019-12-13
Dział
Artykuły