„Wiara i polskość”. Powstanie i pierwsze lata działalności szkoły polskiej w Rzymie w czasie II wojny światowej

  • Ewa Włoch
Słowa kluczowe: emigracja; szkoła polska; Rzym

Abstrakt

W dzieje wielu narodów i państw wpisana jest również historia emigracji, w której to obywatele, będący poza granicami swojego kraju, kultywują tożsamość narodową, język, obyczaje i religię. Do tych narodów należą również Polacy, którzy także we Włoszech dbali o przywiązanie do polskości i do wiary katolickiej. „Wiara i polskość”, to dwa komponenty, które w wymiarze ideowym i praktycznym towarzyszyły polskiej emigracji. Artykuł przybliża postać nieznaną – Teodora Feliksa Domaradzkiego – twórcę i pierwszego dyrektora szkoły w Rzymie oraz jego współpracę z Matką Teresą Kalkstein, przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, która zaowocowała służbą polskim emigrantom w podjęciu edukacji szkolnej w języku polskim.

Bibliografia

Barański K.: W trzy strony świata. Szkolnictwo polskie poza granicami kraju w czasie drugiej wojny światowej. Londyn 1991.

Czartoryski M.: Na końcu włoskiego buta. Kraków 1986.

Kwiatkowska M.: Polacy w Rzymie w wiekach XIX-XX. Warszawa 2007.

Nauczyciele – Uczniowie. Solidarność pokoleń. Szkolnictwo i oświata polska na Zachodzie w czasie drugiej wojny światowej. Red. T. Zaniewska. Warszawa 2007.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych.: Raport o sytuacji Polonii i Polaków za granicą 2012. Warszawa 2013.

Świadectwa = Testimonianze. T. II. W kręgu kultury i sztuki. Red. E. Prządka. Rzym: Fundacja Rzymska im. J.S. Umiastowskiej 2002.

Świadectwa = Testimonianze. T. III. W służbie ojczyzny. Red. E. Prządka. Rzym: Fundacja Rzymska im. J.S. Umiastowskiej 2005.

Świadectwa = Testimonianze. T. IV. Pro publico bono. Polityczna, społeczna i kulturalna działalność Polaków w Rzymie w XX wieku. Red. E. Prządka. Rzym: Fundacja Rzymska im. J.S. Umiastowskiej 2006.

Świadectwa = Testimonianze. T. V. Czas wojny i czas pokoju w polskim Rzymie. Red. E. Prządka. Rzym: Fundacja Rzymska im. J.S. Umiastowskiej 2009.

Światło wśród burzy. Szkolnictwo i oświata Polska na Zachodzie w czasie drugiej wojny światowej. Red. T. Zaniewska, N. Pospieszny, Z. Stankiewicz. Białystok 2004.

Opublikowane
2019-12-06
Dział
Artykuły