Bazylika mniejsza jako centrum życia liturgicznego
Abstrakt
Dekret Domus Dei zbiera normy i życzenia Kościoła nie tylko względem tych kościołów, które zostaną obdarzone tytułem bazyliki mniejszej, ale także świątyń, które już posiadają ten przywilej, aby realizowały założenia i obowiązki wynikające z papieskiej nobilitacji. Dekret ten zakłada zwiększenie wymagań stawianych przyszłym bazylikom mniejszym, aby zahamować nadmierne rozpowszechnianie się tego przywileju. Patrząc na praktykę w Polsce, trudno zauważyć zahamowanie tego procesu, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że jest wręcz odwrotnie. Coraz więcej kościołów otrzymuje ten tytuł, nie zawsze spełniając podstawowe wymagania stawiane względem każdego kościoła, nie mówiąc już o tym, od którego żąda się, by był centrum i wzorem życia liturgiczno-duszpasterskiego.
Wśród oczekiwań stawianych kościołom, które starają się o tytuł bazyliki mniejszej, nie ma szczególnie trudnych do zrealizowania warunków. Właściwie każdy ośrodek życia parafialnego powinien w sposób minimalny realizować wymagania, jakie stawia się bazylikom mniejszym. Wyróżnienie, które nadaje się przez tytuł bazyliki mniejszej, ma jednak ciągle pobudzać do pracy i zaangażowania na polu liturgii. W ten sposób ma wyrażać się pierwszeństwo wśród tych, którzy działają w duchu posłuszeństwa Kościołowi, wyrażonemu w przestrzeganiu normom prawa liturgicznego. A jest to cichy wyraz miłości i jedności z Widzialną Głową Kościoła, na który mogą spoglądać i czerpać z niego wzór inne ośrodki duszpasterskie.
W żadnym z punktów dokument nie wspomina o możliwości odebrania tytułu bazyliki mniejszej, gdyby wyżej wymienione warunki nie były spełniane czy notorycznie lekceważone. Możliwość zabrania tytułu z pewnością byłaby czynnikiem mobilizującym do wypełniania powierzonych zadań i obowiązków, dokument jednak zakłada dobrą wolę i ciągłe działanie na rzecz rozwoju, a nie stagnacji.
Bibliografia
Dekret Kongregacji Obrzędów dotyczący tytułu Bazyliki Mniejszej. W: Posoborowe Prawodawstwo Kościelne. T. 2 z. 2. Warszawa 1970 s. 252-259.
Filarska B.: Początki architektury chrześcijańskiej. Lublin 1983
Filarska B.: Początki sztuki chrześcijańskiej. Lublin 1986.
Jan Paweł II.: Encyklika Ecclesia de Eucharistia Ojca Świętego Jana Pawła II do Biskupów do Kapłanów i Diakonów do Zakonników i Zakonnic do Katolików Świeckich oraz do wszystkich ludzi dobrej woli o Eucharystii w życiu Kościoła. Poznań 2003.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Domus Dei. Dekret o tytule bazyliki mniejszej. „Anamnesis” 14:1997/98 s. 9-12.
Konstytucja o Liturgii Świętej Sacrosanctum Concilium. W: Sobór Watykański II. Konstytucje. Dekrety. Deklaracje. Tekst polski, nowe tłumaczenie. Poznań 2002.
Luft A., Filarska B., Kosecki B.: Bazylika. W: Encyklopedia katolicka. T. 2. Lublin 1985 kol. 149-153.
Nadolski B.: Bazylika. W: Leksykon liturgii. Oprac. B. Nadolski. Poznań 2006 s. 139-142.
Nadolski B.: Titulus. W: Leksykon liturgii. Oprac. B. Nadolski. Poznań 2006 s. 1593-1594.
Obrzędy poświęcenia kościoła. W: Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza. Katowice 2012 s. 25-37.
Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego z trzeciego wydania Mszału Rzymskiego. Poznań 2006.
Copyright (c) 2015 Roczniki Teologiczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.