Duchowość głosicieli Ewangelii

  • Gerard Siwek Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie
Słowa kluczowe: papież Franciszek; ewangelizacja; duchowość; kaznodzieja

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie podstawowych treści dotyczących duchowości głosicieli Ewangelii zawartych w piątym rozdziale adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii gaudium. W punkcie pierwszym, zatytułowanym „Pojęcie duchowości”, zauważono, że koncentruje się ona na chrześcijańskim jej rozumieniu, czyli związku z Duchem Świętym. W punkcie drugim, „Specyfika duchowości głosicieli Ewangelii”, starano się ukazać wymieniane przez papieża cechy charakteryzujące duchowość głosicieli Ewangelii, takie jak: prowadzenie przez Ducha Świętego, obcowanie ze słowem Boga, zjednoczenie z Chrystusem, umiłowanie ludu i modlitwa za niego oraz osobowość wędrowca. W trzecim punkcie, „Związek duchowości z głoszeniem Ewangelii”, poszukiwano przytaczanych przez Franciszka racji uzasadniających akcentowany związek duchowości ze skutecznością ewangelizacji. Okazało się, że sprowadzają się one do motywowania głoszenia Ewangelii, zapewniania mu mocy, obdarzanie pogodą ducha. W ostatnim punkcie zwrócono uwagę na przypomniane przez papieża, tym razem z punku widzenia ewangelizatorów, sposoby pogłębiania duchowości. Po zmobilizowania ewangelizatorów do troski o swoją duchowość, przez odwołanie się do związku między świętością ewangelizatora a skutecznością jego posługi, zalecenia papieża sprowadzają się do modlitwy jako źródła ich wszechstronnej formacji.

Bibliografia

Jan Paweł II: Encyklika Dominum et Vivificantem. O Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata. Typis Polyglottis Vaticanis 1986.

Papież Franciszek. Adhortacja apostolska Evangelii gaudium. O głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie. Wyd. II poprawione. Kraków: Wydawnictwo M 2013.

Broński W.: Nowa ewangelizacja w służbie przekazu prawd wiary chrześcijańskiej. „Studia Pastoralne” 9:2013 nr 9 s. 127-136.

Nowacki W.: Duch Święty gwarantem autorytetu. „Pastores” 58:2013 nr 1 s. 16-22.

Ryś G., Strączek K.: Kościelna wiosna. Kraków: Wydawnictwo Znak 2013.

Skrzypczak R.: Jakiego głoszenia Ewangelii nam nie potrzeba. „Pastores” 56:2012 nr 3 s. 30-40.

Twardy J.: Aby słowo wydało plon. O modlitwie głosiciela i słuchacza słowa Bożego. Katowice–Ząbki: Księgarnia św. Jacka–Apostolicum 2005.

Opublikowane
2019-12-05
Dział
Artykuły