Pedagogika religii wobec pluralizmu religijnego

  • Helena Słotwińska Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Społecznych
Słowa kluczowe: dialog; chrześcijanie; globalizacja; pluralizm; prawda; religia; świat

Abstrakt

Artykuł, traktujący o pedagogice religii wobec pluralizmu religijnego, składa się z trzech części. W pierwszej przybliżono zagadnienie pluralizmu religijnego, w drugiej - zaprezentowano poszukiwania dotyczące definicji religii, a w trzeciej wskazano możliwości globalnej pedagogiki religii - „jeden świat”.

Autorka ukazuje niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dla ludzi wierzących i wyznających jedną religię pluralizm religijny. Jest nim: kryzys wiary, a nawet jej utrata (relatywizm religijny i synkretyzm). Określa właściwie pojęty pluralizm religijny oraz jego wynaturzenia, a także podaje naukę Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat dialogu z religiami pozachrześcijańskimi. Następnie, jako poważną przeszkodę w tworzeniu pluralistycznej (globalnej) teologii religii wymienia, między innymi, brak jednej, globalnej definicji religii. Z kolei, analizując różne propozycje dla pedagogiki religii w stosunku do pluralizmu religijnego, zdecydowanie stwierdza, iż „ostatecznie droga do jedności chrześcijan, do uniwersalnej solidarności prowadzi przez zbliżanie się wszystkich Kościołów chrześcijańskich do Chrystusa, aż do pełnego zjednoczenia się z Nim”. I wskazuje na Chrystusa, jako zbawcze centrum, do którego podążają ze wszystkich stron rozdzielone od siebie Kościoły chrześcijańskie. Naczelną zasadą, jaką należy się kierować w tym zdążaniu ku Chrystusowi, który Jest Drogą, Prawdą i Życiem - jest szczere dążenie do poznania prawdy.

Bibliografia

Borowik T., Doktor T.: Pluralizm religijny i moralny w Polsce. Raport z badań. Kraków 2001.

Budzik S., Kijas Z. (red.): Uniwersalizm chrześcijaństwa a pluralizm religii. Tarnów 2000.

Bukowski K.: Religie świata wobec chrześcijaństwa. Poznań 1988.

Gęsiak L.: Wielokulturowość. Rola religii w dynamice zjawiska. Kraków 2007.

Geortz C.: Religia jako system kulturowy. W: E. Mokrzycki (red.). Racjonalność i styl myślenia. Warszawa 1992 s. 498-555.

Halik T.: Religia i globalizacja. „Znak” 54:2003 nr 4 s. 12-21.

James W.: The Varieties of Religious Experience. A Study in Human Nature. Edinburgh 1902. [Tł. pol. J. Hempel. Doświadczenie religijne. (Warszawa 1918). Kraków 2001].

Kondrat K.: Filozofia analityczna wobec pluralizmu religijnego. Białystok 2000.

Ledwoń I. S.: Chrześcijaństwo a religia. W: M. Rusecki i in. (red.). Leksykon Teologii Fundamentalnej. Lublin-Kraków 2002 s. 260-269.

Mariański J.: Religia i Kościół w społeczeństwie pluralistycznym. Kraków 1993.

Urban J.: Dialog międzyreligijny w posoborowych dokumentach Kościoła. Opole 1999.

Węcławski T.: Wspólny świat religii. Kraków 1995.

Wolanin A.: Dialog chrześcijaństwa z innymi religiami. Kraków 1993.

Zdybicka Z. J.: Człowiek i religia. Zarys filozofii religii. Lublin 1993.

Opublikowane
2019-12-05
Dział
Artykuły