Przepowiadanie homilijne w społeczeństwie medialnym

  • Edward Wiszowaty Wydział Teologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Słowa kluczowe: homilia; media; społeczeństwo medialne

Abstrakt

W drugiej połowie XX wieku jeden z francuskich homiletów wyraził opinię, że ponowne odkrycie homilii było jednym z najdonioślejszych odkryć teologicznych tego pokolenia. Wraz z ukształtowaniem się społeczeństwa medialnego, w którym szeroko rozumiane media stały się środowiskiem człowieka, pojawiła się wątpliwość, czy homilia ponownie nie utraci swojego znaczenia. W artykule autor stawia pytanie: Czy w tej nowej rzeczywistości głos z ambony ma szanse zaistnieć, jako mające jeszcze jakiekolwiek znaczenie i zobowiązujące słowo Boże? Nie pretendując do znalezienia wyczerpującej odpowiedzi, zwraca uwagę na konieczność podjęcia w tym zakresie pogłębionej refleksji homiletycznej. Wskazuje, że społeczeństwo medialne nie jest jedynie zewnętrznym środowiskiem, w którym człowiek przebywa, zachowując swoją niezmienną strukturę percepcyjną, lecz jest zjawiskiem głęboko transformującym człowieka i jego stosunek do rzeczywistości. Na tym tle ukazuje konieczność dostosowania przekazu homilijnego do tej nowej rzeczywistości.

Bibliografia

Broński W.: Homilia w dokumentach Kościoła współczesnego. Tarnów: Biblos 1998.

Böhm T. H.: Religion durch Medien – Kirche in den Medien und die „Medienreligion”. Eine problemorientierte Analyse und Leitlinien einer theologischen Hermeneutik (Praktische Theologie Band 76). Stuttgart: Kohlhammer 2005.

Dyk S.: Współczesne przepowiadanie homilijne misteriów publicznego życia Jezusa. Lublin: Wydawnictwo KUL 2008.

Internet i Kościół. Red. J.Kloch. Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa 2011.

Retoryka na ambonie: z problemów współczesnego kaznodziejstwa. Red. P.Urbański. Kraków: Wydawnictwo „M” 2003.

Thomas G.: Medien – Ritual – Religion. Zur religiösen Funktion des Fernsehens. Frankfurt am Main: Suhrkamp 1998.

W nurcie odnowy przepowiadania homilijnego: formy przekazu Słowa Bożego. Materiały zsympozjum homiletycznego, 15-16 października 2010 roku. Red. I. Kosmana, L. Pintal. Łódź-Łagiewniki: Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów 2011.

Opublikowane
2019-11-02
Dział
Artykuły