Postawa chrześcijańska wobec zdrowia w nauczaniu Jana Pawła II
Abstrakt
Powszechnie uważa się, że problematyka zdrowia jest domeną medycyny. Trzeba jednak zauważyć, że koncepcja medycyny jest ściśle związana z rozumieniem natury człowieka. Osoba ludzka jest miejscem, gdzie spotyka się medycyna i teologia. Teologia, czerpiąc z Objawienia Bożego, przynosi prawdę o istocie natury człowieka, dlatego też może wpływać na sposób rozumienia zdrowia i uprawiania medycyny. Przedstawiono wybrane medyczne koncepcje zdrowia – model biomedyczny i holistyczny oraz rozumienie zdrowia w perspektywie teologicznej – głównie w oparciu o nauczanie Jana Pawła II (chrześcijańska antropologia personalistyczna). Chrześcijańska postawa wobec zdrowia winna charakteryzować się kontemplacją daru życia, służebną miłością wobec bliźnich ze względu na miłość do Boga, postrzeganiem cierpienia jako miejsca doświadczenia nawiedzenia Boga i uczestnictwa w odkupieniu świata oraz nadzieją, że troska o życie i zdrowie jest zapowiedzią zmartwychwstania i chwały w życiu wiecznym.
Bibliografia
Chmielewski M., Metodologiczne problemy posoborowej teologii duchowości katolickiej, Lublin 1999.
Juszczyński Z., Narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia, Warszawa 2001.
Kowalski A., Gaweł A., Zdrowie – wartość – edukacja, Kraków 2006.
Ostrzyżek A., Marcinkowski J. T., Biomedyczny versus holistyczny model zdrowia a teoria i praktyka kliniczna, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2012, 93(4): 683.
Wojtyła K., Osoba i czyn oraz inne studia antropologiczne, Lublin 2000.
Wróbel J., Człowiek i medycyna. Teologicznomoralne podstawy ingerencji medycznych, Kraków 1999.
Zarzycki S., Rozwój życia duchowego i afektywność. Studium na podstawie pism św. Franciszka Salezego, Lublin 2008.
Copyright (c) 2014 Roczniki Teologiczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.