Instytucje i formy wsparcia dla żołnierzy powracających z misji

  • Grzegorz Piątkiewicz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Słowa kluczowe: wsparcie; pomoc; żołnierz; rodzina; misja wojskowa

Abstrakt

Współcześnie rola Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej nabrała innego znaczenia. Przełomowym momentem wielkich zmian był zamach terrorystyczny na World Trade Center z 11 września 2001r., po którym świat stanął przed wielkim zagrożeniem, jakim jest terroryzm. Większość państw zdało sobie sprawę, że o wolność obywateli trzeba zacząć walczyć. Walkę z terroryzmem rozpoczęto w jej największej kolebce – w Afganistanie. Głównym narzędziem zwalczania terroryzmu jest wojsko. Polscy żołnierze biorący udział wmisji pokojowej w Afganistanie są oceniani bardzo wysoko przez swoich międzynarodowych sojuszników. Jednak tak duże poświęcenie ma swoją cenę; żołnierze powracający z misji często borykają się z problemami psychicznymi, które wpływają na ich dalsze funkcjonowanie wrodzinie, środowisku lokalnym i społeczeństwie. Państwo stworzyło dla żołnierzy specjalne programy osłonowe, które mają na celu udzielenie pomocy uczestnikom misji oraz ich rodzinom. W prezentowanym artykule zostały omówione formy wspierania i pomocy dla żołnierzy, ich rodzin oraz bliskich.

Bibliografia

Chalmers A., Czym jest to, co zwiemy nauką, Wrocław: Siedmioróg 1993.
Czerniewska H., Tynkiewicz K. (red.), Instytucje Pomocy Społecznej, Warszawa 2008.
Łuniewska M., Goluch R. (red.), Człowiek ponad wszystko, Wrocław: Ministerstwo Obrony Narodowej 2005.
Pamięci Poległych w misjach poza graniami kraju, www.isaf.pamiecipoleglych. mon.gov.pl (dostęp: 25.10.2013).
Program Ministerstwa Obrony Narodowej. Program osłony psychologicznej uczestników misji poza granicami państwa i ich rodzin (mps).
Stowarzyszenie „Rodzina Wojskowa”, http://www.rodzinawojskowa.mw.mil.pl (dostęp: 25.10.2013).
Udział żołnierzy Wojska Polskiego w operacjach poza granicami państwa, http:// www.medycynatropikalna.pl/images/userfiles/file/artykuly/Udzial%20zolnierzy%20WP%20-%20artykul.pdf (dostęp: 25.10.2013).
Opublikowane
2019-07-26
Dział
Artykuły