Кількість дітей в сім’ї як модератор динаміки змін подружніх презентацій в контексті сімейних та соціальних координат
Abstrakt
Liczba dzieci w rodzinie jako czynnik zmian ról małżeńskich w kontekście rodzinnych i socjalnych wskaźników
Artykuł przedstawia wyniki, jakie uzyskano w badaniu dynamiki prezentacji małżeńskich odnośnie do liczby dzieci w rodzinie. Przeprowadzone na Ukrainie badanie obejmowało specyfikę funkcjonowania rodzin zastępczych, znajdujących się w trudnej sytuacji, mających na utrzymaniu dzieci. Jak się okazuje, obecność dzieci w rodzinie jest pożądana przez małżonków i aktywizuje w nich poczucie integralności oraz odpowiedzialności, dążenie do samodzielności oraz podniesienia dobrobytu w rodzinie. Większa liczba dzieci w rodzinie wiąże się z inicjowaniem odmiennej dynamiki stanów u mężczyzn i kobiet, zrównoważeniu wskaźników, które stanowią dwie grupy czynników. Pierwsza grupa wyjaśnia status społeczny badanych (zadowolenie z zaspokajanych potrzeb, uznanie społeczne oraz wsparcie socjalnego dobrobytu rodzinnego), zaś druga stanowi czynniki rodzinno-małżeńskie (udoskonalenie kompetencji rodzicielskich, jakość relacji małżeńskich, uczucie solidarności oraz postrzeganie swego partnera jako osoby współczującej i współpracującej). Wyodrębniona w badaniu zmiana postaw i ról małżonków odnośnie do rodziny i społeczeństwa może być wyjaśniona na podstawie teorii wymiany wartości oraz socjalizacji grupowej. Stwierdzono, że rozerwanie cykliczności procesów wzajemnej wymiany stwarza ryzyko dla rozwoju struktury rodziny, co z kolei obniża również rolę rehabilitacyjno-podtrzymującą rodziny zastępczej.
Bibliografia
Бевз Г., Прийомна сім'я: соціально-психологічні виміри: монографія, Кiev: Вид. Дім „Слово” 2010.
Берг-Кросс Л., Терапия супружеских пар, Мoskva: Инст-т психотерапии 2004.
Котли П., Новые приемные родители. Первый опыт, Новосибирск: ООО «Дата» 2000.
Кричевский Р., Социальная психология малой группы, Мoskva: Аспект Пресс 2001.
Ослон В., Ребенок в приемной семье: проблемы воспитания, Пермь: ПОИПКРО 2004.
Райгородский Д.,Практическая психодиагностика: методики итесты: уч. пос. Самарa: Из –ий Дом «БАХРАХ-М» 2000.
Шапарь В., Практическая психология. Психодиагностика отношений между родителями и детьми, Ростов н / Д: Феникс 2006.
Шнейдер Л., Семейная психология: учебник пособие для вузов, Moskva–Екатеренбург: Академический Проект, Деловая книга 2007.
Copyright (c) 2014 Roczniki Teologiczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.