Rodzaje i zakres świadczeń z pomocy społecznej

  • Bogusław Ulijasz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych w Tomaszowie Lubelskim
Słowa kluczowe: rodzaje świadczeń; pomoc społeczna; zasiłki; świadczenia pieniężne; świadczenia niepieniężne

Abstrakt

W Polsce pomoc społeczna oferuje różnorodne rodzaje świadczeń dla tych osób iich rodzin, które znajdują się w sytuacjach trudnych, przełomowych, a których nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć. Charakterystyczną cechą świadczeń z pomocy społecznej jest ich uznaniowość. O przyznawaniu świadczeń decydują organy administracji oraz spełniane przez świadczeniobiorców wymogi. Funkcjonująca w systemie naszego państwa pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb iumożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Podstawą udzielania tej pomocy jest ustawa o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. Wśród świadczeń pomocy społecznej wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje świadczeń: świadczenia pieniężne i niepieniężne. Do świadczeń pieniężnych zalicza się różnego rodzaju zasiłki, natomiast do świadczeń niepieniężnych: składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne, sprawienie pogrzebu, udzielenie schronienia oraz pomoc w postaci niezbędnego ubrania, posiłku, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.

Bibliografia

Golinowska S., Polityka społeczna państwa w gospodarce rynkowej. Studium ekonomiczne, Warszawa: PWN 1994.
Jakimowicz W., Publiczne prawo podmiotowe, Kraków: Zakamycze 2002.
Kawula S., Wsparcie społeczne, w: D. Lalak, T. Pilch (red.), Elementarne pojęcia pedagogiki społecznej i pracy socjalnej, Warszawa: Wydawnictwo Żak 1999, s. 338-341.
Krawczyk R., Udzielanie zasiłków pieniężnych w ramach pomocy społecznej, www.eurorai.org/PDF (dostęp: 25.10.2013).
Nitecki S., Prawo do pomocy społecznej polskim systemie prawnym, Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2008.
Rysz-Kowalczyk B. (red.), Leksykon polityki społecznej, Warszawa 2001.
Sierpowska I., Prawo pomocy społecznej, wyd. 2, Warszawa: Wolters Kluwer Polska 2007.
Opublikowane
2019-06-28
Dział
Artykuły