Inspiracje adhortacji apostolskiej Querida Amazonia dla duszpasterstwa w Polsce

Słowa kluczowe: adhortacja Querida Amazonia, Franciszek, duszpasterstwo, duszpasterstwo w Polsce, Kościół w Polsce, problemy duszpasterskie

Abstrakt

Adhortacja apostolska Querida Amazonia jest pokłosiem zgromadzenia synodu biskupów na temat „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Wskazania papieża Franciszka w niej zawarte mają w dużej części charakter uniwersalny i można odnieść je do innych Kościołów lokalnych. Mogą one mieć zastosowanie także dla duszpasterstwa w Polsce. W artykule zostały ukazane możliwości zastosowania niektórych zaleceń papieskich w realiach Kościoła w Polsce. Pierwsza część artykułu traktuje o konieczności ewangelizacji. Przedstawione przez Franciszka argumenty przemawiające za kontynuacją i rozwojem przekazu Dobrej Nowiny w Amazonii są aktualne również w Polsce. Konieczne jest także – o czym jest mowa w drugiej części – stosowanie inkulturacji w różnych jej aspektach. Jakkolwiek inkulturacja w ewangelizacji ludów dorzecza Amazonki i społeczeństwa polskiego ma inny kształt, to dla efektywności działalności pastoralnej jest ona niezbędna. Trzecia część artykułu została poświęcona problemom związanym z budowaniem żywych wspólnot chrześcijańskich. Procesowi temu, w Amazonii i w Polsce, towarzyszą podobne problemy, dlatego ich rozwiązania proponowane przez Franciszka dla Kościoła w Ameryce Południowej mogą – po zaakomodowaniu – okazać się skuteczne w duszpasterstwie polskim.

Bibliografia

Drożdż, Bogusław. „Uwarunkowania społeczno-kulturowe ewangelizacji w Polsce na początku XXI wieku”. W Ewangelizacja odpowiedzią Kościoła w Polsce na wyzwania współczesności, red. Wiesław Przygoda i Edmund Robek, 39-58. Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne, 2011.

Fiałkowski, Marek. „Stosunek Kościoła do świata”. W Teologia pastoralna, t. 1, red. Ryszard Kamiński, 249-92. Lublin: Atla 2, 2000.

Fiałkowski, Marek. „Świadectwo życia chrześcijańskiego osób świeckich w służbie ewangelizacji”. W Świa-

dectwo służbie ewangelizacji, red. Wiesław Przygoda, 129-45. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2012.

Franciszek. Posynodalna adhortacja apostolska Querida Amazonia, http://www.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20200202_querida-amazonia.html. Dostęp 20.03.2020.

Lipiec, Dariusz. „Duszpasterstwo misyjne w nauczaniu papieża Franciszka”. W Duszpasterstwo w świetle nauczania papieża Franciszka, red. Dariusz Lipiec, 9-24. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2015.

Polak, Mieczysław. „Misyjna odnowa parafii w nauczaniu papieża Franciszka”. W Duszpasterstwo w świetle nauczania papieża Franciszka, red. Dariusz Lipiec, 117-30. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2015.

Przygoda, Wiesław. „Preewangelizacja – ekstrawagancja czy pastoralna konieczność?”. W Peryferie wiary wyzwaniem dla Kościoła, red. Wiesław Przygoda i Marek Fiałkowski, 17-40. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2015.

Sakowicz, Eugeniusz. „Religie i kultury niechrześcijańskie wyzwaniem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce”. W Peryferie wiary wyzwaniem dla Kościoła, red. Wiesław Przygoda i Marek Fiałkowski, 115-30. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2015.

Śmigiel, Wiesław. „Świadectwo hierarchii w służbie ewangelizacji”. W Świadectwo służbie ewangelizacji, red. Wiesław Przygoda, 111-27. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2012.

Święs, Kazimierz. „Aktualne uwarunkowania nowej ewangelizacji w Polsce”. W Polskie drogi nowej ewangelizacji, red. Kazimierz Święs i Dariusz Lipiec, 21-56. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2014.

Opublikowane
2020-06-30
Dział
Artykuły