Roczniki Teologiczne to czasopismo naukowe, którego początki sięgają 1949 roku. Obecnie wydawcą jest Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Wydział Teologii KUL. Historia czasopisma sięga czasów komunistycznych, kiedy Katolicki Uniwersytet Lubelski był jedynym ośrodkiem akademickim za żelazną kurtyną niepoddanym kontroli państwa. Roczniki były wówczas jedynym czasopismem, dającym dostęp do teologii uprawianej poza granicami Polski. Obecnie stawiają sobie za cel podejmowanie aktualnych debat w obrębie teologii, Kościoła i społeczeństwa, kultury i wiedzy o świecie. Zakres tematyczny obejmuje dogmatykę, antropologię teologiczną, moralność/etykę chrześcijańską oraz społeczno-kulturowe nauczanie Kościoła. Roczniki, zakorzenione w długiej tradycji myśli katolickiej w Polsce, są otwarte na poszukiwanie nowych  sposobów angażowania się w teologię w świecie, zwłaszcza w teologię porównawczą i skierowane są do międzynarodowego czytelnika.
Redakcja zachowuje wysokie standardy metodologiczne i etyczne publikowanych artykułów oraz stara się nadążać za rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przestrzega kryteriów wydawniczych opartych na wartości naukowej manuskryptów, ich pionierskim charakterze i wpływie na dziedzinę badań.

Roczniki Teologiczne do 2022 roku... czytaj więcej...

Roczniki Teologiczne od 2023 roku
Od 2023 roku zmieniła się dotychczasowa formuła czasopisma, dostosowując się do standardów akademickich i potrzeb społeczeństwa, Kościoła, teologii i nauk humanistycznych. Obecnie czasopismo ukazuje się jako kwartalnik: dwa numery zawierają artykuły wyłącznie w języku angielskim, a dwa pozostałe teksty w języku polskim i innych językach. Tematyka obejmuje subdyscypliny teologiczne, odzwierciedlające strukturę studiów teologicznych na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ponadto mogą zostać ogłoszone wydania specjalne na tematy poruszające aktualne debaty z zakresu teologii i nauk humanistycznych.
Artykuły są publikowane online w otwartym dostępie, aby zwiększyć wykrywalność czasopisma. Wersja podstawowa to wersja elektroniczna czasopisma: artykuły pojawiają się albo jako część konkretnego numeru czasopisma, albo w trybie Online First, zanim numer zostanie ukończony. Co ważne, w przypadku tego czasopisma nie są pobierane żadne opłaty za przesyłanie oraz publikację.
Roczniki przyjmują teksty z zakresu teologii i innych dyscyplin związanych z myślą teologiczną.