Wartość zdrowia w percepcji dzieci chorych. Badania w szkole przyszpitalnej w Puławach
Main Article Content
Abstrakt
Celem opracowania jest analiza wartości zdrowia w percepcji dzieci chorych. Choroby przewlekłe są coraz częstszym zjawiskiem nie tylko wśród dorosłych, ale także dotyczą dzieci. Taka sytuacja wpływa niekorzystnie na ich życie psychiczne z powodu długotrwałego stresu, który obniża ich zdolność do samoregulacji i przystosowania. W przyjętych postawach często prezentują poczucie niskiej wartości, mają przeświadczenie o nieodpowiednim wyglądzie, złej sprawności psychofizycznej. Powoduje to brak pewności siebie, niezdecydowanie, frustrację i deprywację potrzeb. Długotrwałe sytuacje frustracyjne skutkują negatywnymi reakcjami emocjonalnymi i prowadzą do zachwiania równowagi psychicznej. Postrzeganie swojej choroby wiąże się z okresem, w którym ona wystąpiła. Jeżeli rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, staje się częścią życia chorego dziecka, w późnym dzieciństwie powoduje lęk, złość, stres. Bardzo często dochodzi do ograniczenia realizacji osobistych planów życiowych, osiągania dobrych wyników w nauce, trudności edukacyjnych, ograniczenia kontaktu z rówieśnikami. Wpływ choroby na rozwój jednostki składa się z wielu etapów, gdzie każdy wynika z poprzedniego oraz przygotowuje do następnego. Warunkiem skutecznego leczenia tak szczególnych pacjentów jest zapewnienie najlepszych warunków adaptacyjnych u hospitalizowanych. Chorowanie jest jednym z wielu „zajęć” wypełniających ich życie. W przerwach między złym samopoczuciem rozmawiają, bawią się, czytają, rysują, kłócą i godzą. Kochają i chcą być kochane. Pod tym względem nie różnią się od swych zdrowych rówieśników. Kształtowanie postaw wobec choroby jest procesem powolnym i długotrwałym. Jej przyjęcie wynika z indywidualnego doświadczenia, uczuciowych przeżyć i percepcji informacji. Tylko codzienne funkcjonowanie sprawia im więcej trudności, bo wymaga od nich większej dojrzałości, wysiłku i odpowiedzialności.
Article Details
Bibliografia
Borzucka-Sitkiewicz K., Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, Kraków: Oficyna Wydawnicza IMPULS 2006.
Cekiera Cz., Psychoprofilaktyka uzależnień oraz terapia i resocjalizacja osób uzależnionych, Lublin: TN KUL 1993.
Chałas K., Moc wychowawcza przypadkowych zdarzeń w świetle introcepcji wartości, Kielce– Lublin: Wydawnictwo Jedność 2011.
Heszen I., Sęk H., Psychologia zdrowia, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2008.
Lamczyk D., Pojęcie zdrowia i zachowań zdrowotnych, „Lider” 2013, nr 8.
Rynio A., Integralne wychowanie w myśli Jana Pawła II, Lublin: Wydawnictwo KUL 2004.
Sen A., Rozwój i wolność, tłum. J. Łoziński, Warszawa: Zysk i S-ka 2002.
Tobiasz-Adamczyk B., Wybrane elementy socjologii zdrowia i chorób, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2000.
Wiśniewska J. (red.), Sytuacje graniczne w biegu ludzkiego życia, Radom: Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 2015.
Wolny B., Edukacja zdrowotna w szkole, Stalowa Wola: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2010.
Woynarowska B., Edukacja zdrowotna. Podręcznik akademicki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2012.