Powołanie w chrześcijańskiej koncepcji wychowania

Main Article Content

Roman Jusiak

Abstrakt

Powołanie to posiadanie względnie stałych predyspozycji do wykonywania jakiejś roli, zadania, czynności, pracy. W chrześcijaństwie powołanie rozumiane jest jako wezwanie człowieka przez Boga do realizacji określonych zadań i sytuuje się ono w procesie socjalizacji, wychowania i samowychowania. Wychowanie chrześcijańskie oparte jest na ideach i wartościach głoszonych przez Jezusa z Nazaretu, w których na czoło wybija się troska o zbawienie. Przyjmuje personalistyczną i integralną koncepcję człowieka – uznaje, że jednostka ludzka jest osobą, posiadającą wymiar fizyczny oraz duchowy. Człowiek jest osobą zdolną do rozwoju, a w tym procesie ważną rolę odgrywa odczytanie i realizowanie własnego powołania. Bóg każdego człowieka powołuje do życia przeżywanego w miłości. Chrześcijańska moralność podporządkowana jest trzem cnotom ewangelicznym: wierze, nadziei i miłości oraz idei budowania Królestwa Bożego. Wychowanie chrześcijańskie polega na poznaniu siebie i swego powołania oraz świadomym podjęciu pracy nad własnym rozwojem i realizacją wyznaczonej przez Boga misji. Każdy człowiek jest przez Boga powołany do zrealizowania określonych zadań, czyli własnego, osobistego powołania. Można powiedzieć, że odczytanie własnego powołania oraz świadomość konieczności pracy nad własnym rozwojem są istotnymi elementami wychowania chrześcijańskiego.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Hergesel T., Jezus cudotwórca, Katowice: Księgarnia św. Jacka 1987.
Jusiak R., Kościół katolicki wobec wybranych kwestii społecznych i religijnych w Polsce. Studium socjologiczne, Lublin: Wydawnictwo KUL 2009.
Jusiak R., Refleksje o powołaniu w chrześcijańskiej koncepcji wychowania, „Roczniki Pedagogiczne” 37(2009), nr 2, s. 83-101.
Jusiak R., Pedagogia społeczna Kościoła katolickiego, Lublin: Wydawnictwo KUL 2013.
Kunowski S., Teologia a potrzeby pedagogiki katolickiej, „Ateneum Kapłańskie” 1959, z. 300-302.
Kunowski S., Podstawy wychowania duszpastersko-katechetycznego, „Katecheta” 6(1962), nr 4.
Léon-Dufour X. (red.), Słownik teologii biblijnej, Poznań−Warszawa: Pallottinum 1985.
Martini C.M., Jezus jako wychowawca, „Horyzonty Wiary” 1993, z. 10, s. 4-15.
Messori V., Opinie o Jezusie, Kraków: Wydawnictwo M 1994.
Sowiński A.J., Samowychowanie w interpretacji pedagogicznej, Szczecin 2006.
Staniek E., Pedagogiczne zasady Mistrza z Nazaretu, Kraków 1995.