Cierpienie, które doskonali, i prowadzi do dojrzałości Część II: Badanie mężczyzn konsekrowanych

Main Article Content

Anna M. Noworol

Abstrakt

Niniejszy artykuł zawiera się w nurcie psychologii egzystencjalnej, która każdego człowieka traktuje indywidualnie, jako kogoś wyjątkowego. Można wyróżnić wiele aspektów cierpienia. Ten artykuł odnosi się do badań osób (mężczyzn) konsekrowanych, co jest szczególnie istotne, gdyż w aspekcie psychologiczno-pedagogicznym starano się ukazać, że Bóg jest większy niż cierpienie i większy niż stereotypy, a do życia konsekrowanego, jako Księża diecezjalni czy zakonnicy, są predysponowani ludzie, którzy mają powołanie, bez względu na swoje pochodzenie i wychowanie. Z badań tych wynika, że cierpienie w połączeniu z odniesieniem do wartości religijnych i miłością przyjacielską oraz miłością do Boga wpływa pozytywnie na dojrzałość osoby. Cierpienie uszlachetnia przez miłość, a związek cierpienia z dojrzałością zależy od przyjętego rozumienia dojrzałości, ponieważ cierpienie prowadzi do dojrzałości charakteru lub/i dojrzałości emocjonalnej lub/i dojrzałości osobowości. Poprzez badania empiryczne ukazano doskonalący wpływ cierpienia psychicznego. Ukazano empirycznie, że osoby konsekrowane, które przeżyły wiele cierpień, potrafią być bardzo dojrzałymi ludźmi, rozumieją siebie i innych, są wrażliwe, wybierają wartości zgodne z nauką Kościoła, mają dojrzałą perspektywę wpływu cierpienia na własne życie i głębszą samoświadomość. W wyniku analizy przeprowadzonych badań okazało się, że to, co sprawia, że osoby, które wiele cierpiały, są bardziej dojrzałe od niecierpiących, to skupienie się na Bogu oraz spotkanie w życiu wzoru w przyjacielu. Ten empiryczny fakt doskonale potwierdza związek, że cierpienie, w połączeniu z pozytywną postawą wobec Boga oraz z posiadaniem przyjaciela, uszlachetnia i prowadzi do dojrzałości. Badanie osoby, które cierpiały, pokazały, że cierpienie (połączone z wiarą) powoduje dojrzałość charakteru. Tylko badani cierpiący mają wysoko dojrzały charakter, a o dojrzałości każdej osoby ostatecznie decyduje wiara, zdolność do przebaczania i przyjaźni. Dojrzałość charakteru występuje u tych najbardziej cierpiących, ale równocześnie nie zawsze występuje u nich dojrzałość osobowości i emocjonalna. Artykuł kończy dyskusja, zawierająca pedagogiczne przesłanie, poszerzające wnioski z przeprowadzonych badań o aspekty wychowawcze.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Brzozowski, P. (1995). Skala Wartości Schelerowskich (SWS). Podręcznik. Warszawa: Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Frankl, V. (1976a). Homo patiens. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
Frankl, V. (1976b). Człowiek wolny. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
Frankl, V. (1996a). Man’s Search for Meaning. Washington: Square Press.
Frankl, V. (1996b). Self Transcendence as a Human Phenomenon. Journal of Humanistic Psychology, 2.
Hall, C. S., Lindzey, G. (1998). Teorie osobowości. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Jan Paweł II (1984). List apostolski „Salvifici doloris”. Wrocław: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej.
Jaspers, K. (1990). Filozofia egzystencji. Warszawa: PIW.
Kornas-Biela D. 2014. Cierpienie rodziny z osobą z niepełnosprawnością. W: J. Kossewska (red.), Osoba ze stanami ze spektrum autyzmu. Możliwości aktywnego życia, (s. 125-145). Kraków: Wydawnictwo JAK.
Maslow, A. H. (1986). W stronę psychologii istnienia. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
Maslow, A. H. (1990). Motywacja i osobowość. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
May, R. (1989). Psychologia i dylemat ludzki. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
Nowakowska, M. (1970). Polska adaptacja 16-czynnikowego kwestionariusza osobowości R. B. Cattella. Psychologia Wychowawcza, 13, 478-500.
Noworol, A. (2010). Cierpienie, które doskonali i prowadzi do dojrzałości. Badanie mężczyzn konsekrowanych. Niepublikowana praca magisterska, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.
Noworol A. M. (2014) Cierpienie, które doskonali i prowadzi do dojrzałości. Część I: Rola cierpienia w dążeniu do doskonałości. Roczniki Pedagogiczne, 6 (42), nr 3, s. 129-146.
Pismo Święte Nowego Testamentu i Psalmy (1996). Poznań: Wyd. Pallottinum.
Płużek, Z. (1994). Psychologia pastoralna. Kraków: ITKM.
Polok, G. ks. (2009). Rozwinąć skrzydła. Katowice: KAGA-DRUK.
Sanocki, W. (1986). Kwestionariusz osobowości w psychologii. Warszawa: PWN.
Scheler, M. (1967). Materialne a priori w etyce. „Znak”, 162, 1512-1543.
Scheler, M. (1986). Istota i formy sympatii. Warszawa: PWN.
Siek, S. (1986). Struktura osobowości. Warszawa: ATK.
Szestow, L. (1993). Ateny i Jerozolima. Kraków: Znak.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1977). Dzieje duszy. Kraków: Wydawnictwo Karmelitów Bosych.
Uchnast, Z. (1993). Psychologiczna analiza świata-w-którym-żyjemy: Podstawowe założenia psychologii fenomenologiczno-egzystencjalnej. W: A. Gałdowa (red.), Psychologia osobowości i antropologia filozoficzna. Kraków: UJ. Prace Psychologiczne, z. 9.
Żurko, M. (1995). O przydatności metody biograficznej w psychologii. W: M. Straś-Romanowska (red.), Na tropach psychologii jako nauki humanistycznej (s. 98-109). Warszawa: PWN.