Bezpieczeństwo społeczne w refleksji społeczno-pedagogicznej

Main Article Content

Marek Ozimek

Abstrakt

Bezpieczeństwo było i jest jedną z wartości najbardziej poszukiwanych przez człowieka. W XXI wieku bezpieczeństwo współczesnych państw buduje się na podstawie całościowych spojrzeń na zagadnienie bezpieczeństwa we wszystkich jego płaszczyznach i wymiarach takich, jak bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, polityczne, wojskowe, społeczne, kulturowe, ekologiczne, informacyjne, lokalne.


Niniejszy artykuł podejmuje zagadnienie bezpieczeństwa społecznego jako jednej z kategorii bezpieczeństwa narodowego. Społeczny wymiar bezpieczeństwa, jako dynamiczny proces charakteryzuje się ciągłymi zmianami, w których biorą udział wszystkie podmioty państwowości. Przemiany te mają przede wszystkim na celu zapewnienie egzystencjalnych podstaw życia człowieka oraz stworzenie możliwości do rozwoju indywidualnych potrzeb każdego człowieka, zarówno tych materialnych, jak i niematerialnych. Współcześnie zagrożeniem dla rozwoju i stabilności bezpieczeństwa społecznego Polaków są między innymi migracje zarobkowe, tendencje demograficzne, czy rozległa grupa patologii społecznych, w tym alkoholizm czy degradacja rodziny. Odpowiedzią na zaistniałe zagrożenia jest budowa silnego i obywatelskiego społeczeństwa powstałego na podstawie adekwatnych i dobrze przygotowanych programów edukacyjnych.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Delumeau J.: Skrzydła anioła. Poczucie bezpieczeństwa w duchowości człowieka Zachodu w dawnych czasach, Warszawa: Volumen 1998.
Gierszewski J.: Bezpieczeństwo społeczne. Studium z zakresu teorii bezpieczeństwa narodowego, Warszawa: Difin 2013.
Jakubczak R., Kalinowski R., Loranty K.: Bezpieczeństwo społeczne w erze globalizacji, Siedlce 2008.
Kitler W.: Bezpieczeństwo narodowe RP. Podstawowe kategorie. Uwarunkowania. System, Warszawa: Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej 2011.
Kowalkowski S.: Niemilitarne zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, Warszawa: Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej 2011.
Leszczyński M.: Bezpieczeństwo społeczne a bezpieczeństwo państwa, Kielce: UHPJK 2009.
Nowak E., Nowak M.: Zarys teorii bezpieczeństwa narodowego, Warszawa: Difin 2011.
Skrabacz A.: Bezpieczeństwo społeczne. Podstawy teoretyczne i praktyczne, Warszawa: Elipsa 2012.
Stefanowicz J.: Bezpieczeństwo współczesnych państw, Warszawa: PAX 1984.