Praca rodziców na wsi we wspomnieniach z dzieciństwa pokolenia Millenialsów
Main Article Content
Abstrakt
Praca stanowi jedną z głównych form aktywności człowieka. Praca Millenialsów we wspomnieniach z dzieciństwa jest obecna i mocno akcentowana. Mogą one umożliwiać odtworzenie okoliczności, w jakich kształtowana była kultura pracy w środowisku wiejskim. Na podstawie refleksji biograficznych możliwa jest rekonstrukcja subiektywnego doświadczania pracy w warunkach i okolicznościach, w jakich przebiegało dzieciństwo. W przypadku pokolenia Millenialsów były to lata dziewięćdziesiąte, czyli początkowy okres transformacji ustrojowej. W środowisku wiejskim przebiegała ona specyficznie. Przebiegi dróg życiowych i zawodowych jak i sylwetki osobowe ówczesnych dzieci wiejskich są związane z doświadczeniami nabytymi przez nich w tamtym okresie. Odwołanie się do refleksji autobiograficznych z okresu dzieciństwa poszerza wiedzę na temat „tamtych czasów” i ukazuje indywidualne doświadczenia związane z pracą. Umożliwia także lepsze poznanie i zrozumienie późniejszego funkcjonowania społecznego, szczególnie zawodowego w okresie dorosłości. W przypadku Millenialsów pochodzących ze środowisk wiejskich we wspomnieniach pracy z okresu dzieciństwa wyraźnie zauważalne jest powszechnie występujące zapracowanie rodziców, ich zmęczenie pracą, częste też wykonywanie przez rodziców dodatkowej pracy w gospodarstwie rolnym prowadzonym na własne potrzeby. Czasu wolnego ani czasu dla dzieci rodzice nie mieli wcale, gdyż treścią wypełniającą kolejne dni była praca zawodowa i w gospodarstwie. Wyraźnie różne są wspomnienia dotyczące pracy poszczególnych rodziców – ojcowie koncentrowali się zazwyczaj na pracy zawodowej, matki – natomiast obok pracy zawodowej dźwigały ciężar prowadzenia domu. Do prac też angażowane były dzieci. Zazwyczaj były to prace związane z opieką nad rodzeństwem, prace porządkowe i samoobsługowe oraz pomoc przy sezonowych pracach polowych. We wspomnieniach z okresu dzieciństwa najstarszych Millenialsów, określanych jako „pokolenie cyfrowe”, nie występują nowe media elektroniczne ani technologie elektroniczne. Praca ich rodziców zazwyczaj była pracą fizyczną. W pamięci dzieci utrwaliła się jako praca zazwyczaj ciężka, wyczerpująca, a jednocześnie konieczna. Była źródłem utrzymania i tak też była traktowana przez rodziców, którzy wykonywali ją z odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Nie narzekali na jej nadmiar i powodowane przez nią zmęczenie.
Article Details
Bibliografia
Cichorzewska, M., Niewiadomska, A., Sobolewska-Poniedziałek, E., Zimnoch, K., Ziółkowska, B. (2015). Zarządzanie wiekiem. Aspekt regionalny, instytucjonalny oraz organizacyjny. Lublin: Politechnika Lubelska.
Klementowska, A., Flaszyńska, E. (2018). Rynek pracy a zmiany pokoleniowe (stan i prognozy). Zielona Góra: Uniwersytet Zielonogórski – Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Nauk o Pracy, Polskie Towarzystwo Profesjologiczne.
Kozarzewski, P. (2010). Zasoby i strategie gospodarstw domowych u progu kryzysu. W: M. Jarosz (red.), Polacy równi i równiejsi (s. 119-168). Warszawa: Instytut Studiów Politycznych PAN. Lalak, D. (2010). Życie jako biografia. Podejście biograficzne w perspektywie pedagogicznej. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie ŻAK.
Maciołek, D. (2019). Niepokorne pokolenie milenium. Czego pragnie na rynku pracy? Warszawa: Wydawnictwo Difin SA.
Mały Rocznik Statystyczny Polski. (2002). Warszawa: GUS.
Mały Rocznik Statystyczny Polski. (1999). Warszawa: GUS.
Maruszewski, T. (2005). Pamięć autobiograficzna. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Sokólski, M. (2004). Demografia zmiany społecznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar. Piorunek, M. (2009). Bieg życia zawodowego człowieka. Kontekst transformacji kulturowych. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Rachalska, W. (1987). Problemy orientacji zawodowej. Warszawa: PZWS.
Radziewicz-Winnicki, A. (2005). Społeczeństwo w trakcie zmiany. Rozważania z zakresu pedagogiki społecznej i socjologii transformacji. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Rybczyńska, D. (1995). Poziom życia rodzin a poczucie ubóstwa. Badania socjologiczne w rejonie Polski zachodniej. Zielona Góra: Wydawnictwo Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze.
Szajek, S. (1989). System orientacji i poradnictwa zawodowego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Szpak, E. (2013). Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Szpak, E. (2005). Między osiedlem a zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów. Warszawa: Wydawnictwo TRIO.
Wiatrowski, Z. (2005). Podstawy pedagogiki pracy. Bydgoszcz: Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.