Wychowanie człowieka z perspektywy Katolickiej etyki wychowawczej o. Jacka Woronieckiego

Main Article Content

Iwona Jazukiewicz

Abstrakt

Celem artykułu jest wskazanie współczesnej użyteczności katolickiej etyki wychowawczej o. Jacka Woronieckiego. Człowiek współczesny, uwikłany w zdobywanie i gromadzenie światowych dóbr materialnych, psychicznych i społecznych, zatraca to, co jest stałe i trwałe, a zbiera to, co jest ulotne przez nieustanną zmienność. Zatraca fundament solidnego budowania na rzecz chwiejności i niepewności. Siedemdziesiąta rocznica pożegnania o. Jacka Woronieckiego, wielkiego wychowawcy polskiej inteligencji, jest znakomitą okazją do wzbudzenia refleksji nad tym, że człowiek dnia dzisiejszego zagubił się w rozróżnianiu tego, co warto kochać i podziwiać, a wobec czego można i nawet powinno się zdystansować.


Metodą analityczno-syntetyczną dokonano wyboru i interpretacji myśli dominikanina, będących przesłanką działania wychowawczego. Myśl pierwsza: „Znamiennym rysem postępowania ludzkiego [...] jest jego świadoma celowość”. Myśl druga: „[...] w każdym [...] naszym uczynku kilka władz bierze udział, wypełniając w nim każda właściwą sobie rolę”. Myśl trzecia: „[...] tylko ta etyka jest dobra i prawdziwa, która [...] uczy nie tylko o czynach dobrych i złych, ale też o stałych do nich usposobieniach, cnotach i wadach”. Myśl czwarta: „Każdy ma sobie wyznaczoną miarę doskonałości”. W koncepcji o. Jacka Woronieckiego wskazany jest znaczący potencjał człowieka. Z kolei współczesność wykazuje wielką podatność na zmiany. We wnioskowaniu więc zaproponowano połączenie tych dwóch przesłanek, wskazując na czas słusznej zmiany w kierunku godziwej etyki i godziwego życia.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Csikszentmihalyi, M. (2005). Przepływ. Taszów: Moderator.
Gałkowski, S. (1998). Ku dobru. Aktualność filozofii wychowania Jacka Woronieckiego. Rzeszów: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Gogacz, M. (1997). Osoba zadaniem pedagogiki. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Navo.
Homplewicz, J. (1996). Etyka pedagogiczna. Rzeszów: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Jazukiewicz, I. (2011). Pedeutologiczna teoria cnoty. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
Kant, I. (2005). Metafizyczne podstawy nauki o cnocie. Kęty: Antyk.
Pańpuch, Z. (2013). Doniosłość antropologiczna pedagogiki Jacka Woronieckiego. W: J. Woroniecki, Katolicka etyka wychowawcza (s. 41-68). Lublin: Wydawnictwo KUL.
Polak, R. (2013). Jacek Woroniecki OP – życie oraz poglądy etyczne i pedagogiczne. W: J. Woroniecki, Katolicka etyka wychowawcza (s. 14-40). Lublin: Wydawnictwo KUL.
Romanowska-Łakomy, H. (2003). Fenomenologia ludzkiej świętości. O sakralnych możliwościach człowieka. Warszawa: Eneteia Wydawnictwo Szkolenia.
Woroniecki, J. (2013). Katolicka etyka wychowawcza, t. 1-3. Lublin: Wydawnictwo KUL.

Inne teksty tego samego autora