Zeszyt 10: Glottodydaktyka
Zeszyt 10: Glottodydaktyka 2024
Oblicza dwujęzyczności w glottodydaktyce
Redakcja 10. zeszytu „Roczników Humanistycznych” (Glottodydaktyka) zaprasza do nadsyłania tekstów naukowych do rocznika 2024, którego tematyka koncentruje się wokół dwujęzyczności oraz dwukulturowości.
Wiele prac badawczych potwierdza, że większość ludzi na świecie jest lub staje się dwujęzyczna. Przyczyną takiego stanu są zmiany społeczno-ekonomiczne towarzyszące globalizacji. Otwarcie granic zwiększyło migracje ludności w ramach Europy. Są to migracje dobrowolne, często wynikające z pojawienia się nowych możliwości lub konieczne, do których zmusiła sytuacja polityczna kraju. Stopień znajomości języka ojczystego lub odziedziczonego ludzi migrujących może być bardzo różnorodny i uzależniony od wielu czynników. Również nauczyciel języka polskiego jako obcego staje przed wieloma wyzwaniami, które niosą ze sobą biografie językowe oraz przeszłość edukacyjna uczniów czy uczestników kursów językowych.
Artykuły proponowane w odniesieniu do zasugerowanej wyżej problematyki powinny koncentrować się wokół następujących zagadnień:
- Dwujęzyczność społeczna i indywidualna;
- Typy i strategie dwujęzyczności;
- Stosunek do dwujęzyczności;
- Język ojczysty – język odziedziczony – język obcy;
- Interferencje językowe i kulturowe;
- Problemy językowe i kulturowe osób bilingwalnych (dzieci i dorosłych) – studium przypadku;
- Komunikacja międzykulturowa w kontekście bilingwizmu;
- Doświadczenia i wyzwania w pracy z osobami dwujęzycznymi;
- Wielowymiarowość Polonii i języka polonijnego;
- Edukacja w dwujęzyczności, dwujęzyczność w edukacji.
Propozycje tekstów tematycznie sprofilowanych (tytuł i streszczenie o objętości ok. 200 słów) należy przesyłać do 30 kwietnia 2023 r. na adres Sekretarza zeszytu 10, dr Anny Majewskiej-Wójcik, annamaj-woj@o2.pl.
Autorzy wstępnie przyjętych propozycji zostaną poproszeni o nadesłanie tekstów o objętości do 40 000 znaków do Redakcji za pośrednictwem systemu online http://ojs.tnkul.pl/index.php/rh/, po zalogowaniu się jako autor. Przygotowując tekst należy stosować standard cytowania i opisu bibliograficznego APA.
Redakcja akceptuje teksty oryginalne, o wysokiej wartości naukowej, które nie były dotychczas publikowane. Redakcja zastrzega sobie prawo do wstępnej selekcji tekstów pod względem tematycznym i redakcyjnym.
Język publikacji: polski, angielski, francuski, rosyjski lub niemiecki
Termin nadsyłania tekstów: 30 września 2023 r.