Działalność muzyczna Leona Kubicy na Śląsku Opolskim

  • Andrzej Edward Godek Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Słowa kluczowe: Leon Kubica, Śląsk Opolski, chóry kościelne, organiści, muzyka polska w Rzeszy Niemieckiej

Abstrakt

Niniejszy artykuł poświęcony jest życiu i muzycznej działalności Leona Kubicy, cenionego w okresie międzywojennym muzyka kościelnego ze Śląska Opolskiego. Był on uczniem Tomasza Cieplika, następnie zaś kontynuował naukę w Szkole Muzyki Religijnej w Ratyzbonie. W tym też czasie stał się znanym i cenionym kompozytorem. Jego dzieła wykonywane były przez liczne polskie chóry na terenie Śląska Opolskiego. Również sam Kubica był czynnym działaczem polskiego środowiska w Rzeszy Niemieckiej i dyrygował szeregiem zespołów. Zaangażowanie to przyczyniło się do jego początkowego uwięzienia w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, a następnie wysłania go na front wschodni, gdzie zginął.

Najnowsze badania oparte na prasie, spuściźnie kompozytora przechowywanej w zbiorach rodziny oraz na dokumentach z archiwów państwowych pozwoliły na przedstawienie nowych informacji do biografii Leona Kubicy, a także jego działalności muzycznej w środowisku polskim na terenie Śląska Opolskiego oraz listy wykonań jego dzieł do 1939 r. W ostatniej części rozważań przedstawiona została analiza Mszy polskiej, najbardziej znanej z jego kompozycji.

Biogram autora

Andrzej Edward Godek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Mgr Andrzej Edward Godek – doktorant Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Bibliografia

Akademia Muzyczna w Poznaniu 1920-1995, red. J. Tatarska, Poznań 1995.

Hanke R., Słownik polskiego śpiewactwa Górnego Śląska, Katowice 2001.

Libbert J., Die Lehrer und Schüler der Kirchenmusikschule Regensburg von 1874 bis 1974, w: Gloria Deo. Pax hominibus. Festschrift zum 100 jährigen Bestehen der Kirchenmusikschule Regensburg, red. F. Fleckenstein, Regensburg 1974.

Opublikowane
2020-01-27
Dział
Artykuły