Organy w kościołach dekanatu zawichojskiego diecezji sandomierskiej. Instrumenty niezachowane w świetle źródeł archiwalnych

  • Maria Szymanowicz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Słowa kluczowe: organy, dekanat zawichojski, diecezja sandomierska

Abstrakt

Niniejszy artykuł kontynuuje cykl tekstów autorki na temat organów i organistów diecezji sandomierskiej. Cykl ten wpisuje się w jubileusz 200-lecia utworzenia diecezji, który miał miejsce w 2018 r. Artykuł dotyczy niezachowanych organów w kościołach dekanatu zawichojskiego. Powstał w oparciu o XVIII, XIX i XX-wieczne źródła przechowywane w archiwach w Krakowie, Sandomierzu i Radomiu.

Analiza uzyskanych danych pozwoliła na wysnucie następujących wniosków. Na terenie dekanatu zawichojskiego w sześciu kościołach stwierdzono istnienie 15. niezachowanych instrumentów. Były to niewielkie organy, od 5. do 13. głosów, w zdecydowanej większości z jedną klawiaturą ręczną. Tylko dwoje organów z końca XIX w. zaopatrzonych było w pedał. Wszystkie usytuowane były na chórze muzycznym, nad wielkimi drzwiami kościoła. Instrumenty były malowane i zdobione dekoracją snycerską, wiele z nich znajdowało się w złym stanie. Uzyskano tylko jedną wiadomość o budowniczym, był nim Antoni Adolf Homan, autor organów w parafii Czyżów. Na badanym terenie zachował się rokokowy prospekt nie istniejącego już pozytywu w Trójcy.

Dla powstania pełnej monografii polskiego budownictwa organowego potrzeba jeszcze wielu prac przyczynkarskich i taki charakter ma niniejszy artykuł.

Biogram autora

Maria Szymanowicz, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dr hab. Maria Szymanowicz, prof. KUL – Kierownik Katedry Instrumentologii, Instytut Nauk o Sztuce, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Bibliografia

Gołos J., Polskie organy i muzyka organowa, Warszawa 1972.

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 3, z. 7.

Łyjak W.Z., Organy w kościołach Franciszkanów Konwentualnych (cz. II), „Studia Franciszkańskie” 2003, s. 375-455.

Polejowscy, w: Nowa encyklopedia powszechna PWN, t. 4, Warszawa 1996, s. 954.

Rocznik diecezji sandomierskiej, red. K. Kida, Sandomierz 2010.

Smulikowska E., Prospekty organowe w dawnej Polsce, Wrocław 1989.

Staniek T., Struktura brzmieniowa wybranych organów Antoniego Adolfa Homana, w: Organy i muzyka organowa, t. 12, red. J. Krassowski, Gdańsk 2003, s. 160-172.

Szydłowska-Cegłowa B., Staropolskie nazewnictwo instrumentów muzycznych, Ossolineum, Wrocław 1977.

Szymanowicz M., Stawowy G., Działalność organmistrzowska Ks. Profesora Jana Chwałka, w: Artificium Ars Scientia. Księga Jubileuszowa w 80. Rocznicę urodzin Ks. Profesora Jana Chwałka, red. M. Szymanowicz, Lublin 2010, s. 143-159.

Szymanowicz M., Nazewnictwo organów w XVIII wieku (na podstawie wybranych akt wizytacyjnych), w: Studia Organologica, t. 5, red. M. Szymanowicz, Polihymnia, Lublin 2016, s. 73-83.

Szymanowicz M., Organy w kościołach dekanatu ożarowskiego diecezji sandomierskiej (cz. I). Instrumenty niezachowane w świetle źródeł archiwalnych, „Roczniki Teologiczne” 64(2017), z. 13: Muzykologia, s. 117-135.

Vogel B., Instrumenty muzyczne w kulturze Królestwa Polskiego, Kraków 1980.

Wiśniewski J., Dekanat opatowski, Radom 1907.

Wiśniewski J., Dekanat sandomierski, Radom 1915.

Opublikowane
2020-01-27
Dział
Artykuły