Dziecko obcojęzyczne w polskim przedszkolu, czyli o (nie)ograniczeniach w edukacji

  • Klaudia Bączyk-Lesiuk Collegium Da Vinci w Poznaniu
Słowa kluczowe: dydaktyka; wielokulturowość; migracja; przedszkole; edukacja dzieci imigracyjnych

Abstrakt

Od kilku lat widać w Polsce rosnącą liczbę cudzoziemców. Co ciekawe, do naszego kraju przybywają już nie tylko pracownicy sezonowi, ale jak wynika z badań Eurostatu, osoby decydujące się na stały pobyt, kupujące mieszkania, zakładające rodziny. W kontekście globalizacji kultury warto zatem zastanowić się nad stanem polskiej edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przedszkolnej. Co państwo może zaoferować dzieciom uczącym się języka polskiego jako obcego/drugiego? Jak w tej nowej sytuacji edukacyjnej odnajdują się nauczyciele? Kim tak naprawdę staje się osoba pracująca w przedszkolu: nauczycielem, mentorem, strażnikiem tożsamości, logopedą, psychologiem czy po prostu towarzyszem? Praca koncentruje się wokół problemów zgłaszanych przez nauczycieli w następstwie kontaktu z uczniem imigracyjnym w przedszkolu. Przedstawione studia przypadków staną się asumptem do pytania o potrzebę zmian w obliczu wyzwań ponowoczesnej Europy.

Bibliografia

Broszura podsumowująca rok obowiązywania ustawy o cudzoziemcach, https://udsc.gov.pl/statystyki/raporty-specjalne (dostęp: 25.11.2018).

Dąbrowska A., Dobesz U., Pasieka M., Co warto wiedzieć. Poradnik metodyczny dla nauczycieli języka polskiego jako obcego na Wschodzie, Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji 2010.

Giddens A., Socjologia, przeł. A. Szulżycka, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2008.

Lipińska E., Polskość w Australii. O dwujęzyczności, edukacji i problemach adaptacyjnych Polonii na antypodach, Kraków: Wydawnictwo UJ 2013.

Obara-Grączewska E., Uczeń obcojęzyczny w szkole, czyli nauczycielskie wyzwania i trudności, Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji 2018.

Słownik języka polskiego, https://sjp.pwn.pl/ (dostęp: 1.06.2019).

Sztompka P., Socjologia zmian społecznych, Kraków: Znak 2010.

Wstęp do metod i technik badań społecznych, red. J. Sztumski, Katowice: Śląsk 2005.

Zurer Pearson B., Jak wychować dziecko dwujęzyczne, przeł. Z. Wodniecka, K. Chlipalski, Poznań: Media Rodzina 2013.

Opublikowane
2020-01-17
Dział
Artykuły