Językowe mechanizmy apoteozy walki o niepodległość we wspomnieniach uczestniczek I wojny światowej (w kontekście pamięci zbiorowej)

  • Magdalena Hawrysz Uniwersytet Zielonogórski
Słowa kluczowe: apoteoza walki o niepodległość; językowe środki gloryfikacji; kobiece wspomnienia; wspomnienia z I wojny światowej; dyskurs niezależności

Abstrakt

Celem analizy podjętej  w artykule jest identyfikacja językowych dróg gloryfikacyjnego podejścia do walki o niepodległość oraz próba określenia roli takich opisów w społeczeństwie II Rzeczypospolitej. Materiałem do analizy jest tom Służba Ojczyźnie. Wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość (1929), który jest cennym źródłem, dotychczas niewykorzystywanym do badań nad dyskursem o niepodległości. Wspomnienia odpowiadają na oficjalną potrzebę pamiętania i doświadczania chwili ważnej dla społeczności narodowej, a także realizują społeczne oczekiwania dotyczące wyobrażonej roli kobiet w skrajnej sytuacji zagrożenia państwowości. Stąd specyfika opisu przeszłych wydarzeń, w których trzeba zobaczyć aktywną organizację przestrzeni dyskursywnej. Jednym z mechanizmów ekspresji tego działania jest apoteoza działań niezależnych. Dokonane obserwacje pozwalają stwierdzić, że najbardziej widocznymi i najczęściej występującymi mechanizmami apoteozy działań niepodległościowych we wspomnieniach uczestników I wojny światowej są: 1) wyidealizowany obraz żołnierzy, charakteryzujących się determinacją w działaniu i ideologią maksymalizmu, 2) uniesienie w opisie, przejawiające się w nagromadzeniu nazw uczuć, szczególnie pozytywnych, i podkreślanie intensywności emocji, 3) wreszcie atmosfera wzniosłości, która na poziomie języka objawia się w obecności najwyższych wartości. Mechanizmy te są wzmacniane obecnością różnych elementów graficznych i środków stylistycznych.

Bibliografia

Assmann A.: Między pamięcią a historią. Antologia, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2013.

Assmann J.: Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacji starożytności, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2008.

Chojnowski A.: Kobiety i polityka w Drugiej Rzeczypospolitej. Słowo wstępne, w: Kobieta i świat polityki w niepodległej Polsce 1918-1939. Zbiór studiów, t. III/2, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe 1994.

Działaczki społeczne, feministki, obywatelki... Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich do 1918 r. (na tle porównawczym), red. Janiak-Jasińska A., Sierakowska, A. Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo NERITON 2008.

Grzebalska W.: Płeć powstania warszawskiego, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN 2014.

Kula M.: Nośniki pamięci historycznej, Warszawa: DiG 2002.

Kusiak-Brownstein A.: Płeć kulturowa, „doświadczenie” i wojna – kilka metodologicznych uwag o wykorzystaniu relacji wspomnieniowych, w: Kobieta i rewolucja obyczajowa. Społeczno-kulturalne aspekty seksualności. Wiek XIX i XX. Zbiór studiów, t. IX, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa: DiG 2005, s. 409-420.

Le Goff J., Historia i pamięć, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2007.

Nałęcz T.: Kobiety w walce o niepodległość w czasie pierwszej wojny światowej, w: Kobieta i świat polityki. Polska na tle porównawczym w XIX i w początkach XX wieku. Zbiór studiów, red. A. Żarnowska, A. Szwarc, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe 1994, s. 73-79.

Niepodległa, https://niepodlegla.gov.pl/logo/.

Szacka B.: Czas przeszły, pamięć, mit, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar 2006.

Wielki słownik języka polskiego, online: http://www.wsjp.pl/.

Wójcicka M.: Pamięć zbiorowa a tekst ustny, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 2014.

Żarnowska A., Szwarc A., Równe prawa i nierówne szanse. Kobiety w Polsce międzywojennej. Zbiór studiów, Warszawa: DiG 2000.

Opublikowane
2019-10-24
Dział
Artykuły