Załącznikowy słownik glottodydaktyczny jako problem leksykograficzny i dydaktyczny

  • Małgorzata B. Majewska Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Słowa kluczowe: glottodydaktyka; systemowe nauczanie słownictwa; załącznikowy słownik glottodydaktyczny

Abstrakt

W praktyce glottodydaktycznej nastąpił przełom, wynikający ze zmiany podejścia do nauczania słownictwa. W dominujacym obecnie podejściu komunikacyjnym zwrócono uwagę na konieczność nie tyle systematycznego, jak dotychczas, ile systemowego nauczania słownictwa, nadając mu nieco większą rangę. W tej sytuacji w refleksji glottodydaktycznej nabierają wagi słowniki oraz poświęcone im prace analityczne. Dotychczasowa literatura przedmiotu obejmuje słowniki ogólne i glottodydaktyczne (dydaktyczne, pedagogiczne) oraz omówienie ich cech i sposobów wykorzystania w procesie dydaktycznym.

Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na złożoność i ważność problemu, jakim jest tzw. słownik załącznikowy. Na potrzeby artykułu utworzono termin załącznikowy słownik glottodydaktyczny, przez który rozumie się słownik umieszczony na końcu podręcznika do nauki języka obcego. W założeniu teoretycznym na słownik załącznikowy składają się słowniki umieszczone w poszczególnych jednostkach dydaktycznych danego podręcznika. Zawartość słownika załącznikowego powinna zatem odzwierciedlać zawartość poszczególnych słowników lekcyjnych. Za podstawę analiz wybrano podręcznik Kamili Dembińskiej i Agnieszki Małyski Start 1 Survival Polish. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0.

Bibliografia

Dembińska K., Małyska A., Start 1 Survival Polish. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0, Warszawa 2010.

Dembińska K., Małyska A., Start 1 Survival Polish. Zeszyt lektora, Warszawa 2010.

Lipińska E., Seretny A., Integrowanie kompetencji lingwistycznych w glottodydaktyce na przykładzie nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego. Poradnik metodyczny z ćwiczeniami, Kraków 2013.

Malasińska I., Uczymy posługiwania się słownikami, „Języki Obce w Szkole” 45 (2001), nr 4 (226), s. 74-75.

Martyniuk W., A1 – elementarny poziom zaawansowania w języku polskim jako obcym, Kraków 2004.

Miodunka W. (red.), Nauczanie języka polskiego jako obcego: materiały z pierwszej konferencji, Kraków 1997.

Ostromęcka-Frączak B., Historia leksykografii słoweńskiej, Łódź 2007.

Ostromęcka-Frączak B., Słownik dwujęzyczny i jego rola w nauczaniu języka polskiego jako obcego, [w:] taż (red.), Polonistyczna edukacja językowa i kulturowa cudzoziemców, Łódź 1998, s. 389-395.

Ostromęcka-Frączak B., Słowniki dydaktyczne do nauki języka polskiego jako obcego. Teoria i praktyka, [w:] J. Mazur (red.), Polonistyka w świecie. Nauczanie języka i kultury polskiej studentów zaawansowanych, Lublin 2000, s. 323-331.

Seretny A., Słownictwo w dydaktyce języka. Świat słów na przykładach języka polskiego jako obcego, Kraków 2015.

Opublikowane
2019-10-23
Dział
Artykuły