August Czartoryski i jego relacje z hiszpańską rodziną po matce

  • Barbara Obtułowicz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Słowa kluczowe: August Czartoryski; rodzina Muñoz y de Borbón; Izabela II; Alfons XII

Abstrakt

August Czartoryski (1858-1893) pochodził z jednego z najznakomitszych rodów arystokratycznych skoligaconych z wieloma dworami europejskimi. Przyszedł na świat w Paryżu ze związku Władysława Czartoryskiego i Marii Amparo Muñoz y de Borbón, córki królowej Hiszpanii Marii Krystyny de Borbón i jej morganatycznego małżonka Agustína Fernanda Muñoz, księcia de Riánsares. W skład jego hiszpańskiej rodziny wchodziło także liczne potomstwo państwa Muñoz oraz Izabela II i jej syn Alfons XII.

August doczekał się kilku monografii i drobniejszych publikacji. Jednak w żadnej z nich nie pogłębiono wątku jego relacji z rodziną od strony matki. Niniejszy artykuł wypełnia tę lukę. Autorka odkrywa przed czytelnikami kontakty Augusta z poszczególnymi członkami jego hiszpańskiej rodziny, dokonuje ich oceny, zastanawia się, czy posiadanie hiszpańskich korzeni i spokrewnienie z hiszpańską rodziną królewską miało znaczenie dla kształtowania się jego osobowości i poczucia tożsamości narodowej.

Wobec szczupłości opracowań dotyczących realizowanego tematu artykuł, został oparty głównie na materiałach rękopiśmiennych z archiwów polskich i hiszpańskich.  

Bibliografia

Burdiel I.: No se puede reinar inocentemente, Madrid 2004.

Cambronero C.: Crónicas del tiempo de Isabel II, Madrid 1913.

González C.A.: Música de su niñez: 1830-1843, w: J.S. Pérez Garzón (ed.), Isabel II. Los espejos de la reina, Madrid 2004, s. 215-230.

González Doria F.: Las reinas de España, Madrid 1989.

Jiménez F., Salcedo M.: Augusto Czartoryski. Príncipe de Polonia-Duque de Vista Alegre. Sobrino de Isabel II de España, Madrid 2004.

Obtułowicz B.: Luis José Sartorius, hrabia de San Luis. “Polak”, który nie był Polakiem. Kraków 2012.

Obtułowicz B.: María Amparo Muñoz y de Borbón, księżna Czartoryska, Kraków 2013.

Pro Ruiz J.: Bravo Murillo. Política de orden en la España liberal, Madrid 2006.

Opublikowane
2019-10-22
Dział
Artykuły