Łemkowszczyzna w polityce centralnych władz polskich w latach trzydziestych XX wieku

  • Mieczysław Ryba Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Humanistycznych
Słowa kluczowe: Łemkowszczyzna; Administratura Apostolska Łemkowszczyzny

Abstrakt

Artykuł dotyczy działań władz polskich wobec społeczność łemkowskiej w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Autor pokazał wielonurtowość działań polskich czynników rządowych (na poziomie kulturowym, religijnym, gospodarczym i administracyjnym) nakierowanych na złączenie Łemków z państwem i narodem polskim. Za głównego rywala w walce o wpływy na tę ludność rząd uznawał nacjonalistów ukraińskich. Stąd choćby wspieranie przez Warszawę powołania osobnej Administratury Apostolskiej Łemkowszczyzny, która miała chronić ludność łemkowską od agitacji proukraińskiej prowadzonej przez duchowieństwo greckokatolickie. Szeroko zakrojone działania władz odnosiły wymierne efekty pod koniec lat trzydziestych, jednak zniwelowane zostały na skutek wybuchu drugiej wojny światowej.

Bibliografia

Dubec M.: Proces odradzania się Kościoła prawosławnego na Łemkowszczyźnie w okresie międzywojennym (1926-1939), „Magury '05”. Rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu (Warszawa) 2005.

Hanus M.: Administracja Apostolska Łemkowszczyzny, w: lemko.org./polish/sprz/04.html [dostęp: 21.08.2013].

Łemkowie zapomniani Polacy, oprac. A. Bartoszuk, Warszawa: Towarzystwo Rozwoju Ziem Wschodnich 1939.

Moklak J.: Łemkowszczyzna w Drugiej Rzeczypospolitej. Zagadnienie polityczne i wyznaniowe, Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” 1997.

Nowakowski K.: Sytuacja polityczna na Łemkowszczyźnie w latach 1918-1939, w:Łemkowie w historii i kulturze Karpat, cz. I, red. J. Czajkowski, Sanok: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 1995.

Przybylski P.: Geneza relacji polsko-łemkowskich, „Magury '10” 2010.

Przybylski P.: Rola duchowieństwa greckokatolickiego w kształtowaniu się opcji narodowych wśród Łemków w latach 1918-1947, Toruń: Mado 2006.

Reinfuss R.: Śladami Łemków, Warszawa: PTTK „KRAJ” 1990.

Opublikowane
2019-10-21
Dział
Artykuły