The courts of the Spanish and Austrian Habsburgs as related by Jakub Sobieski in the first half of the 17th century
Abstrakt
Dwory Habsburgów w relacjach Jakuba Sobieskiego z pierwszej połowy XVII wieku
Jakub Sobieski, przyszły ojciec króla Jana III, to jeden z najwybitniejszych polityków polskich pierwszej połowy XVII wieku. W okresie młodości odebrał staranne wykształcenie, w ramach którego znalazły się studia zagraniczne i podróże po Europie. W latach 1611-1613 odwiedził Niemcy, Anglię, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy i Cesarstwo. Później, w roku 1638, towarzyszył królowi Władysławowi IV Wazie w drodze do Baden. Podczas obu tych wypraw prowadził zapiski, które zostały następnie wydrukowane i opublikowane.
W relacjach z jego podróży szczególne miejsce zajmują opisy państw (Hiszpania i Cesarstwo) oraz dworów (Madryt i Wiedeń) rządzonych przez Habsburgów. Wiele miejsca poświecił Sobieski panującym władcom (Filip III, Maciej I oraz Ferdynand III) oraz ich otoczeniu (rodzina, dworzanie, ministrowie, duchowni, dyplomaci, służba). Przedstawił obowiązujący na dworach ceremoniał, etykietę, jak również życie religijne. Podkreślał elementy specyficzne dla dworów habsburskich, a przede wszystkim wskazał ich rolę i znaczenie w polityce europejskiej XVII wieku.
Bibliografia
Diariusz sejmu koronacyjnego w Krakowie w 1633 roku, wyd. W. Kaczorowski, Opole 2008.
Dwie podróże J. Sobieskiego, ojca króla Jana III, odbyte po krajach europejskich w latach 1607-1613 i 1638, wyd. E. Raczyński, Poznań 1833.
Lepecki B.: Pan Jakobus Sobieski, Warszawa 1970.
Jakub Sobieski, Peregrynacja po Europie [1607-1613]. Droga do Baden [1638], wyd. J. Długosz, Wrocław–Warszawa–Kraków 1991.
Jakuba Sobieskiego. Pamiętnik wojny chocimskiej ksiąg troje, przekł. W. Syrokomla, Petersburg 1854.
Makowiecka G.: Po drogach polsko-hiszpańskich, Kraków 1984.
Malewska H.: Listy staropolskie z epoki Wazów, Warszawa 1977.
Witusik A.: Listy kanclerzyny Barbary Zamoyskiej do syna Tomasza z lat 1605-1610, w: Ojczyzna i wolność. Prace ofiarowane Profesorowi Janowi Ziółkowi w siedemdziesiątą rocznicę urodzin, red. A. Barańska, W. Matwiejczyk, E. M. Ziółek, Lublin 2000.
Copyright (c) 2013 Roczniki Humanistyczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.