Мотив гетсиманського саду (І. Багряний, У. Самчук)
Abstrakt
[Abstrakt tylko w j. polskim / Abstract only in Polish]
Motyw ogrodu oliwnego w ukraińskiej literaturze emigracyjnej lat pięćdziesiątych XX w. (Powieści Iwana Bahrianego i Ułasa Samczuka)
Zgodnie z tytułem, obiektem zainteresowań badawczych autorki jest temat−scena duchowych cierpień Chrystusa w Getsemani, podmiejskim ogrodzie na Górze Oliwnej, przeżytych w noc z czwartku na piątek poprzedzającą uwięzienie i skazanie Go na śmierć, przejście drogą krzyżową i egzekucję na Golgocie, scena stanowiąca źródło natchnienia twórczego oraz inspiracji artystycznej dla dwóch ukraińskich dwudziestowiecznych pisarzy żyjących poza granicami Rosji Radzieckiej. Analizuje ona mianowicie powieść I. Bahrianego pt. Ogród Oliwny (1950) oraz dwa człony cyklu powieściowego U. Samczuka noszące tytuły:Ost oraz Ciemność (1958). Istota przedsięwzięcia badawczego polega na tym, że Oksana Weretiuk ujawnia wszelkie bezpośrednie i pośrednie, jawne i aluzyjne nawiązania obu wymienionych twórców, autorów dzieł powieściowych, do biblijno−ewangelijnych opisów męki Chrystusowej tych treści, sytuacji oraz motywów powieściowej rzeczywistości, jakie charakteryzowały radziecką rzeczywistość epoki stalinizmu z jej polaryzacją dobra i zła, cierpienia i okrucieństwa, wierności i zdrady.
Copyright (c) 1996 Roczniki Humanistyczne
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.