Podróż do Burmy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – perspektywy badawcze. Rekonesans

Słowa kluczowe: Podróż do Burmy, Gustaw Herling-Grudziński, postkolonializm, close reading

Abstrakt

Artykuł podejmuje problematykę dotychczasowych badań nad mniej znanym, wczesnym dziennikiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z okresu jego podróży do Birmy (Podróż do Burmy). Autor wyróżnia dwa zasadnicze wątki interpretacyjne obecne w najważniejszych tekstach poświęconych temu utworowi. Są to: zagadnienia genologiczne oraz kwestie historyczno-polityczno-społeczne. Pokazując zalety i osiągnięcia tych prac, badacz wskazuje także na te elementy, które nadal nie doczekały się dokładnej analizy. I tak podkreślona zostaje potrzeba pogłębionej lektury dzieła Herlinga-Grudzińskiego z uwzględnieniem perspektywy postkolonialnej, a także bliższe przyjrzenie się temu tekstowi w kontekście całej twórczości autora Podróży do Burmy i specyfiki jego sztuki pisarskiej. W artykule szczegółowo omówione zostały główne problemy, ale także potencjalne korzyści każdego z tych podejść.

Bibliografia

Bolecki, Włodzimierz. Ciemna Miłość. Szkice o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wydawnictwo Literackie, 2005.

Hajduk, Jacek. „Birma, Orwell i Herling-Grudziński”. Świadectwo – Mit – Tajemnica. O Gustawie Herlingu-Grudzińskim, red. Zdzisław Kudelski, Narodowe Centrum Kultury, 2019, ss. 203-220.

Herling-Grudziński, Gustaw. Podróż do Burmy. Puls Publication, 1983.

Herling-Grudziński, Gustaw. Opowiadania wszystkie, t. 2. Wydawnictwo Literackie, 2017.

Nasalska, Anna, „Śladami Orwella. O Podróży do Burmy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Etos i artyzm. Rzecz o Herlingu-Grudzińskim, red. Seweryna Wysłouch, Ryszard Kazimierz Przybylski, Wydawnictwo a5, 1991, ss. 186-194.

Panas, Paweł. „Między literaturą faktu a literaturą dokumentu osobistego. Uwagi o strukturze Podróży do Burmy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Roczniki Humanistyczne, t. 57, z. 1, 2009, ss. 145-154.

Opublikowane
2021-02-11
Dział
Artykuły