Normatywna aktywność władz RP na uchodźstwie na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego

Main Article Content

Robert Zapart

Abstrakt

W artykule podjęto problematykę normatywnej ochrony narodowego dziedzictwa przez władze RP na uchodźstwie w drugiej połowie XX wieku. Bazując na nieuznawanych przez rządy komunistyczne w Warszawie oraz zdecydowaną większość podmiotów międzynarodowych, a publikowanych początkowo we Francji, a później w Londynie do 1990 r. sygnowanych przez nie aktach prawnych, podjęto wysiłek przybliżenia tych działań, szczególnie w kontekście wybranych projektów oraz poziomu ich finansowania. Nie pominięto w narracji wdrożonego dekretem prezydenta Zaleskiego systemu dobrowolnych wpłat obywateli uznających jego zwierzchnictwo między innymi na rzecz polskiej kultury, jak również zmian w godle państwa będących następstwem potwierdzenia jego wielowiekowych związków z chrześcijaństwem. Pomimo stosunkowo niewielkich możliwości realnego wpływu na bieg światowych wydarzeń, włożony przez nie wysiłek organizacyjny i finansowy należy oceniać pozytywnie, mając na względzie fakt, że praktycznie wszystkie narzędzia w tym obszarze podmiotowej aktywności spoczywały po wojnie w rękach przywódców rządów komunistycznych w kraju.

Article Details

Dział
Artykuły

Bibliografia

Grabowski W., Polska tajna administracja cywilna 1940-1945, Warszawa: IPN 2003.
Hełczyński B., Kongres Współczesnej Nauki i Kultury Polskiej w Londynie, Londyn: Wydawnictwo Funduszu Oświaty Polskiej Zagranicą 1970.
Lewicki R., Skowronek J., Fundusz Pomocy Krajowi, [w:] Pomoc krajowi przez niepodległościowe uchodźstwo 1945-1990, (Materiały do dziejów polskiego uchodźstwa niepodległościowego), red. R. Lewicki, Londyn: Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie 1995.
Topolska M.B., Rola polskich instytucji naukowych na Obczyźnie – przeszłość i teraźniejszość, [w:] Materiały do dziejów polskiego uchodźstwa niepodległościowego 1939-1990, uzupełnienia do tomów I, II, V, VI, red. Z. Błażyński, Londyn: Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie 1996.