Zamek lubelski w XVI i pierwszej połowie XVII wieku

  • Grażyna Jakimińska Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Lubelskie
Słowa kluczowe: Lublin; Zamek; inwentarz; lustracje

Abstrakt

Obecne budowle wzgórza zamkowego w większości powstały w początku XIX wieku. Do najstarszych związanych z funkcjonowaniem grodu kasztelańskiego należą XIII – wieczna baszta – wieża obronno – mieszkalna i kaplica św. Trójcy, której budowę wiąże się z działalnością Kazimierza Wielkiego. Zamek, wybudowany również przez tego króla, rozbudowany jako rezydencja renesansowa w czasach Zygmunta I Starego i ulegający modernizacjom w kolejnych stuleciach ma znikomą dokumentację ikonograficzną. O wyglądzie w czasach piastowskich można mieć pewną orientację na podstawie zachowanych fundamentów, tylko częściowo odkrytych. Pewne domniemanie o rozkładzie budowli na wzgórzu zamkowym mamy na podstawie ostatnio odkrytego malowidła ściennego w kamienicy Lubomelskich w Rynku. Renesansową sylwetę ukazuje miedzioryt kolorowany zamieszczony w VI księdze dzieła „Civitates orbis terrarum”, wydanej w Kolonii w 1618 roku. Bardziej dokładne informacje o układzie budowli zamkowych, ich połączeniach – funkcjach, częściowo wyposażeniu posiadamy ze źródeł pisanych. Głównym jest inwentarz starostwa lubelskiego, zawierający także inwentarz zamku, sporządzony w 1564 roku. Kolejne zmiany funkcji i niewielkie stosunkowo przebudowy są opisane w dwóch lustracjach starostwa z lat 1602 i 1616. Dzięki tym źródłom jest możliwe poznanie wyglądu zamku w czasach jego świetności. Wynika z analizy tych źródeł, że nie bez powodu cudzoziemcy i przybysze spoza Lublina byli zauroczeni nie tylko położeniem zamku, ale także jego budowlami, wyposażeniem. Ponieważ całkowitą zagładę zamkowi przyniosły wojny połowy XVII wieku, nasze wyobrażenie o jego świetności jest ukształtowane tylko na podstawie źródeł.

Bibliografia

Adamek T., Renesansowa architektura Lublina, w: Lublin w dziejach i kulturze Polski, Lublin 1997.

Bartkiewicz M., Odzież i wnętrza domów mieszkalnych w Polsce w drugiej połowie XVI i XVII wieku, Wrocław 1974.

Gawarecki H., Kultura artystyczna miasta w okresie renesansu, w: Dzieje Lublina. Próba syntezy, t. 1, Lublin 1965.

Gawarecki H., Najstarszy widok Lublina A. Hogenberga z 1617 roku i jego późniejsze powtórzenie w XVII i XVIII wieku, „Studia i Materiały Lubelskie” Historia sztuki, t. 1(1963).

Gąsiorowski A., Intinerarium króla Władysława Jagiełły 1386-1434, Warszawa 1971.

Gąsiorowski A., Intineraria dwu ostatnich Jagiellonów, „Studia Historyczne”, t. XVI(1973), z. 2.

Gradowski M., Żygulski Z. jun., Słownik uzbrojenia historycznego, Warszawa 1998.

Gwagnin A., Z Kroniki Sarmacyi Europejskiej, Kraków 1860.

Kurzątkowski M., Zamek Lubelski i początki renesansu na Lubelszczyźnie, „Studia i Materiały Lubelskie”, t. 7(1967).

Kwaśniewicz W., 1000 słów o dawnej broni palnej, Warszawa 1987.

Najdawniejszy widok Lublina wyjęty z dzieła Jerzego Brauna p.n.„Theatrum praecipuarum totus mundi urbium” z 1618 roku wydał w dokładnej podobiźnie z objaśnieniami Hieronim Łopaciński, Warszawa 1901.

Neuman M., Intinerarium Aleksandra Jagiellończyka wielkiego księstwa litewskiego, króla polskiego, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu”, Historia nr 11, Poznań 1971.

Niemcewicz J. U., Podróże historyczne po ziemiach polskich między rokiem 1811 a 1828 odbyte, Paryż 1858.

Rolska-Boruch I., Malarski portret gotyckiego miasta Lublina w kamienicy Lubomelskich, w: Ikonografia dawnego Lublina, Lublin 1999.

Rozwałka A., Lubelskie wzgórze staromiejskie w procesie formowania średniowiecznego miasta, Lublin 1997.

Szczygieł R., Śladkowski W., Zarys dziejów miasta, Lublin 1993.

Urzędnicy województwa lubelskiego XVI-XVII w., Spisy, oprac. W. Kłaczewski i W. Urban pod red. A. Gąsiorowskiego, Kórnik 1991.

Walicki M., Malowidła ścienne kościoła św. Trójcy na Zamku w Lublinie (1418), Warszawa 1930.

Wojciechowski S., Renesansowy zamek lubelski, „Ochrona Zabytków”, R.7:1954, nr 3.

Opublikowane
2019-10-02
Dział
Artykuły